Mikroprojekt SŁOWACKO-POLSKI UNIWERSYTET WIEJSKY
MIKROPROJEKT „SŁOWACKO-POLSKI UNIWERSYTET WIEJSKY”
Opis mikroprojektu:
Projekt ma na celu rozwój kształcenia ustawicznego na pograniczu polsko-słowackim z ukierunkowaniem na grupę docelową 50+. Realizując projekt chcemy wesprzeć integrację społeczną osób z grupy wiekowej 50+ oraz aktywizować je poprzez udział w szkoleniach edukacyjnych. Poza poszerzeniem wiadomości teoretycznych i umiejętności praktycznych projekt ma istotny wpływ na międzynarodową integrację społeczną, ponieważ jego działania odbywają się w regionie należącym do polsko-słowackiego pogranicza. Projekt jest innowacyjny ze względu na wybrana formę oraz metody kształcenia, które wykorzystują nowoczesne środki nauczania.
Cel mikroprojektu:
W ramach projektu wyznaczono następujące cele:
1. Opracowanie programów kształcenia wykorzystujących innowacyjne formy nauczania, a równocześnie uwzględniających indywidualne wymagania grupy docelowej (50+) poprzez stworzenie nowoczesnych materiałów edukacyjnych (nagrań wideo, kart pracy, prezentacji multimedialnych) w takich dziedzinach jak: Gospodarka na wsi, Kompetencje cywilizacyjne mieszkańców wsi, Tradycje i tradycyjne rzemiosła wiejskie. Zostaną opracowane materiały edukacyjne ze szczególnym uwzględnieniem grupy, która jest marginalizowana społecznie.
2. Zorganizowanie kształcenia grupy docelowej projektu w formie kursów szkoleniowych na Słowacji i w Polsce – w ramach szkoleń uczestnicy kursów kształcą się w poszczególnych blokach i mają możliwość uzyskania dokumentu potwierdzającego ukończenie kursu szkoleniowego. Absolwenci kursów otrzymają dokument potwierdzający ukończenie kursu kształceniowego wraz z opisem jego zakresu.
3. Stworzenie platformy kształcenia praktycznego – udział mieszkańców ze Słowacji oraz z Polski w warsztatach praktycznych dotyczących tradycji i rzemiosł charakterystycznych dla danego regionu oraz jego uwarunkowań kulturowych i przyrodniczych.
Ważnym elementem projektu jest stworzenie materiałów edukacyjnych w języku polskim i słowackim, które będą powiązane między sobą, dzięki czemu słowaccy uczestnicy kursów będą mogli zapoznać się z rozwiązaniami stosowanymi w Polsce i odwrotnie.
Okres realizacji:
Mikroprojekt realizowany w okresie od stycznia 2021 roku do grudnia 2021 r.
Budżet mikroprojektu:
Wartość całkowita: 25 539,72 euro, w tym:
-dofinansowanie z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 21 708,76 euro tj. 85 %
- dofinansowanie z Budżetu Państwa 1 276,98 euro tj. 5%
- wkład własny Gminy 2 5532,98 euro tj. 10%.
Združenie BABIA HORA Gmina Stryszawa
Oravská Polhora Stryszawa 17
02947 Oravská Polhora 34-205 Stryszawa
tel. 905 979 718 tel. 33 876 77 25
infobabiahora@gmail.com sekretariat@stryszawa.pl
Informacja do ogłoszenia o prowadzonej przez UG w Stryszawie rekrutacji do udziału w mikroprojekcie "Słowacko-Polski Uniwersytet Wiejsky" - [link do ogłoszenia poniżej]
https://www.stryszawa.pl/urzad-gminy/ogloszenia/gmina-stryszawa-zaprasza-do-udzialu-w-szkoleniach
Wersja elektroniczna podręcznika opracowanego przez ekspertów - pobierz
Ankieta rekrutacyjna "Słowacko- Polski Uniwersytet Wiejsky" - pobierz
FILMY INSTRUKTAŻOWE:
Dziedzina: Gospodarka na wsi:
1. Ogrodnictwo - pobierz
2. Projektowanie ogrodów i architektura krajobrazu - pobierz
3. Rolnictwo ekologiczne - pobierz
4. Hodowla na wsi - uprawa tradycyjnych gatunków i hodowla tradycyjnych zwierząt na pograniczu polsko-słowackim - pobierz
Dziedzina: Kompetencje cywilizacyjne mieszkańców wsi:
1. Technologie informacyjne i komunikacyjne - pobierz
2. Prawo - pobierz
3. Podstawy ekonomii i rachunkowości - pobierz
4. Oszustwa i obrona przed nimi - pobierz
Dziedzina: Tradycje i tradycyjne rzemiosła wiejskie oraz ich wykorzystanie w celu prowadzenia działalności gospodarczej na wsi:
1. Tradycyjna kuchnia - pobierz
2. Tradycyjne rzemiosła - pobierz
3. Dawne sposoby i formy wytwarzania wyrobów rzemieślniczych - pobierz
4. Prowadzenie działalności gospodarczej na wsi - pobierz
Załączniki
2021-02-01
Autor: