Grupy diagnostyczno-pomocowe
Jednym z zadań Zespołu Interdyscyplinarnego jest powoływanie grup diagnostyczno-pomocowych.
Pracownik socjalny i funkcjonariusz Policji, a w przypadku rozszerzeń grup, również przedstawiciele podmiotów, o które został rozszerzony skład grupy diagnostyczno- pomocowej, mają za zadanie:
- Dokonanie na podstawie procedury "Niebieskie Karty" oceny sytuacji domowej osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową.
- Realizacja procedury "Niebieskie Karty" w przypadku potwierdzenia podejrzenia wystąpienia przemocy domowej, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia.
- Zawiadomienie osoby podejrzanej o stosowanie przemocy domowej o wszczęciu procedury "Niebieskie Karty" w przypadku jej nieobecności.
- Realizacja działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową.
- Występowanie do zespołu interdyscyplinarnego z wnioskiem o skierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programach korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową albo w programach psychologiczno-terapeutycznych dla osób stosujących przemoc domową.
- Występowanie do zespołu interdyscyplinarnego z wnioskiem o złożenie zawiadomienia o popełnieniu przez osobę stosującą przemoc domową wykroczenia, o którym mowa w art. 66c ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń.
- Monitorowanie sytuacji osób doznających przemocy domowej, a także zagrożonych wystąpieniem przemocy domowej, w tym również po zakończeniu procedury "Niebieskie Karty".
- Zakończenie procedury "Niebieskie Karty".
- Dokumentowanie podejmowanych działań, stanowiących podstawę:
- uznania braku zasadności wszczęcia procedury "Niebieskie Karty",
- wszczęcia procedury "Niebieskie Karty".
- Informowanie przewodniczącego zespołu interdyscyplinarnego o efektach podjętych działań w ramach procedury "Niebieskie Karty".
Na posiedzeniach grupa diagnostyczno-pomocowa w obecności zaproszonej osoby doznającej przemocy domowej, dokonuje analizy sytuacji w związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej i we współpracy z osobą doznającą przemocy domowej, opracowuje indywidualny plan pomocy albo rozstrzyga o braku zasadności podejmowania działań. Grupa diagnostyczno-pomocowa, po wezwaniu osoby stosującej przemoc domową, w jej obecności, dokonuje analizy sytuacji w związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej i na podstawie informacji zawartych w formularzu „Niebieska Karta – D”, dokonuje ustaleń dotyczących dalszych działań, zobowiązując osobę stosującą przemoc domową do ich realizacji w celu zmiany jej postępowania. Jeżeli w trakcie działań realizowanych w ramach procedury, zachodzi podejrzenie, że osoba stosująca przemoc domową dopuściła się po raz kolejny stosowania przemocy domowej- wypełnia się kolejny formularz „Niebieska Karta – A” w zakresie niezbędnym do udokumentowania nowego zdarzenia przemocy domowej. Spotkania z osobami doznającymi przemocy domowej oraz osobami stosującymi przemoc domową nie mogą być organizowane w sposób umożliwiający im wzajemny kontakt. Po zakończeniu procedury Niebieskie Karty grupa diagnostyczno-pomocowa podejmuje działania monitorujące przez okres 9 miesięcy. Działania, o których mowa powyżej, polegają w szczególności na wizytach w środowisku poradnictwie i udzielaniu wsparcia.
Godziny pracy pracowników socjalnych
poniedziałek- piątek: 7:30 do 15:30
wtorek: 8.00- 16.00
Podstawa prawna
– Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej
– Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej
– Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”
2025-04-16
Autor: