zdjęcie bocianów

Wystawa Stanisław Pietrusa

"W hołdzie św. Janowi Pawłowi II". Wernisaż wystawy Stanisława Pietrusy.

W niedzielę, 30 września br. w Domu Zabawkarza przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie uroczyście otwarto wystawę rzeźb i medali Stanisława Pietrusy, pt. "W hołdzie św. Janowi Pawłowi II".

To już kolejne wydarzenie w Gminie Stryszawa, które wpisuje się w cykl imprez związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości realizowany w ramach projektu. Dziedzictwo kulturowe Stryszawy i Polski nieodłącznie związane jest z Wielkimi Polakami, dlatego wystawa została zorganizowana właśnie tutaj z okazji 40-rocznicy wyboru Kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Stanisław Pietrusa to artysta, który urodził się w 1945r. w Stryszawie. Tutaj mieszkał i ukończył szkołę podstawową. Obecnie jego życie i praca twórcza związana jest z Centawą w województwie opolskim. Ukończył Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, a następnie PWSSP we Wrocławiu. Był długoletnim nauczycielem w Zespole Szkół Plastycznych w Katowicach.

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach rzeźb i medali w kraju i zagranicą. To również uczestnik wielu plenerów ogólnopolskich i międzynarodowych, autor rzeźb plenerowych m.in. w Galerii Rzeźby Śląskiej w Chorzowie, Łańcucie, Nysie, Trzyńcu, Jastarni, Katowicach.

Wernisaż w Stryszawie rozpoczął koncert grupy „Pokolenie” z Zembrzyc, która zaprezentowała program słowno-muzyczny nawiązujący do tematu wystawy. Grupa powstała w momencie śmierci Naszego Papieża i do dziś głosi Jego naukę i wartości poprzez muzykę i słowo.

Na ekspozycji zobaczyć można rzeźby i medale ukazujące pontyfikat, jak i dzieła inspirowane naukami i rozważaniami Papieża-Polaka. Artysta poświęcił również kilka medali osobistościom, które zdecydowały o ukształtowaniu postawy Karola Wojtyły wyborze drogi życiowej, a która doprowadziła tę wybitną postać do kierowania Kościołem Powszechnym.

Licznie zgromadzeni uczestnicy wernisażu otrzymali bezpłatny katalog wystawy.

Życzeniem Stanisława Pietrusy było zorganizowanie wystawy poświęconej św. Janowi Pawłowi II w Stryszawie. Jest to jego pierwsza autorska wystawa o tej tematyce.

Oprócz medali i rzeźb poświęconych Papieżowi – Polakowi, zaprezentowano również medale związane z jego rodzinną miejscowością; odnajdziemy medal z budowlą kościoła p.w. Św. Anny, z postaciami Władysława Fronta, Kunegundy Siwiec, czy też ks. Henryka Znamirowskiego.

Wystawę można zobaczyć do końca października 2018r. Zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022
w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".

Załączniki

  • Data dodania:

    2018-09-27

    Autor: