Kampania "Stop przemocy"


Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Stryszawie w 2025 roku ponownie dołączył do udziału w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej, dotyczącej przeciwdziałania przemocy domowej „Stop przemocy”, organizowanej przez Fundację Instytut Nowej Kultury.

W ramach kampanii zostaną zorganizowane 4 webinaria eksperckie online, poświęcone aktualnym zagadnieniom związanym z przeciwdziałaniem przemocy domowej m.in. przemocy wobec dzieci,standardów ochrony małoletnich, rodzajów przemocy domowej. Adresatami webinariów są specjaliści, pracujący w obszarze przeciwdziałania przemocy domowej. W ramach kampanii zostaną przygotowane także materiały graficzne oraz artykuły eksperckie, które uczestnicy kampanii mogą publikować w swoich kanałach informacyjnych, po to aby upowszechniać wiedzę na temat przeciwdziałania przemocy domowej w środowisku lokalnym.

Przedstawiamy pierwszy pakiet materiałów edukacyjnych otrzymanych w ramach powyższej kampanii edukacyjnej, dotyczący zjawiska przemocy ekonomicznej.

Przemoc ekonomiczna (finansowa) to forma przemocy, która pozostaje w cieniu innych, bardziej oczywistych rodzajów krzywdzenia, takich jak przemoc fizyczna czy psychiczna. Jej skutki mogą być równie destrukcyjne, prowadzące do utraty niezależności, ograniczenia możliwości decydowania o własnym życiu i wieloletniego uzależnienia od sprawcy. W Polsce przemoc ekonomiczna wciąż jest tematem mało rozpoznawalnym, a ofiary często nie zdają sobie sprawy, że doświadczają przemocy.


Przykłady przemocy ekonomicznej

1. Ograniczanie dostępu do pieniędzy:

  • Sprawca kontroluje finanse ofiary, decyduje o każdej wydanej złotówce lub wymaga szczegółowych rozliczeń z zakupów.
  • Ofiara często musi prosić o pieniądze na podstawowe potrzeby, co prowadzi do upokorzenia i poczucia zależności.

2. Zakaz podejmowania pracy:

  • Sprawca uniemożliwia ofierze podjęcie zatrudnienia, co pozbawia ją dochodów i samodzielności finansowej.
  • Czasami zakaz pracy uzasadniany jest "troską" o dom lub dzieci, ale w rzeczywistości ma na celu kontrolowanie ofiary.

3. Przejmowanie zarobków:

  • Osoba doznająca przemocy ekonomicznej, mimo że pracuje, musi oddawać swoje wynagrodzenie sprawcy, który decyduje o jego przeznaczeniu.

4. Generowanie długów:

  • Osoba stosująca przemoc ekonomiczną zaciąga kredyty lub pożyczki na nazwisko ofiary, co wpędza ją w długi, z którymi musi się zmagać nawet po zakończeniu relacji.

5. Nierówny podział zasobów w domu:

  • Sprawca korzysta z zasobów finansowych, odmawiając ofierze dostępu do pieniędzy na codzienne potrzeby, takie jak jedzenie, odzież czy leczenie.


Skutki przemocy ekonomicznej:

1. Uzależnienie od sprawcy:

  • Osoba doświadczająca przemocy ekonomicznej staje się całkowicie zależna od sprawcy, co utrudnia jej odejście lub podejmowanie samodzielnych decyzji.

2. Poczucie bezsilności:

  • Brak kontroli nad finansami prowadzi do utraty poczucia własnej wartości i przekonania, że zmiana jest niemożliwa.

3. Problemy zdrowotne:

  • Stres wynikający z braku pieniędzy na podstawowe potrzeby lub długi generowane przez sprawcę, mogą prowadzić do depresji, lęku czy innych problemów psychicznych.

4. Długoterminowe konsekwencje finansowe:

  • Ofiary często wychodzą z relacji z ogromnymi długami lub bez oszczędności, co utrudnia im rozpoczęcie nowego rozdziału w życiu- wolnego od przemocy.


Przemoc ekonomiczna jest często bagatelizowana i ignorowana, ale jej skutki mogą być równie destrukcyjne jak skutki innych formy przemocy. Jeśli czujesz, że doświadczasz przemocy ekonomicznej, skorzystaj z bezpłatnej pomocy i wsparcia realizowanego na terenie Gminy Stryszawa oraz Powiatu Suskiego.

  • Komenda Powiatowa Policji w Suchej Beskidzkiej, ul. Mickiewicza 42,tel.: 47 83 28 211,

Dzielnicowi: tel.: 662 027 288
asp. Maciej Pytlowski, rejon działania: Stryszawa, Krzeszów, Targoszów
asp. Mariusz Rybski (asp. Maciej Pytlowski – czasowe zastępstwo), rejon działania: Lachowice, Kuków, Kurów, Pewelka, Hucisko

  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, 34- 205 Stryszawa 18, tel.: 33 876 48 82

poniedziałek – piątek: 7:30-15:30

wtorek 8:00- 16:00

  • Zespół Interwencji Kryzysowej w Suchej Beskidzkiej, ul. Mickiewicza 31, tel.: 33 874 21 01
Data dodania:

2025-04-24

Autor: