30 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci oraz Międzynarodowy Dzień Bez Kar Cielesnych

W 1998 roku amerykańska organizacja EPOH ustanowiła Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci. W Polsce Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci był obchodzony po raz pierwszy w 2006 roku. Corocznie organizowane wydarzenie, ma na celu przekonanie rodziców i opiekunów dzieci do rezygnacji z przemocy i kar fizycznych. W Polsce zakaz stosowania kar cielesnych zawarty jest w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Pomimo tego, wiele osób nadal uważa ten sposób za skuteczne narzędzie w wychowaniu, nie biorąc pod uwagę długofalowego wpływu na dalsze życie dziecka i związanych z tym zaburzeń.
Jeszcze w XIX wieku uważano, że dziecko powinno być chowane twardą ręką. Jedynym sposobem na zapewnienie takiego wychowania były dotkliwe kary cielesne. Rozwój psychologii i zainteresowanie tym tematem spowodowało, że w 1946 roku powstało określenie „syndrom maltretowanego dziecka”. Dorośli nie rozumieli, że kary w formie przemocy fizycznej rozwiązywały problem na chwilę. Natomiast w dziecku rodziło się poczucie krzywdy, niezrozumienia i rosnący bunt. I te emocje wpływały na dalszy rozwój dziecka, powodując problemy w jego dorosłym życiu.
Dzisiaj wiemy, że przemoc wobec dzieci ma poważne i długotrwałe skutki na ich funkcjonowanie w przyszłym życiu. Przemoc wobec dzieci to nie tylko siniaki- to także przemoc psychiczna – zastraszanie, wyśmiewanie, poniżanie, upokarzanie. Przemoc to również obojętność i brak czułości, które odbierają dziecku poczucie, że jest ważne i kochane. To także ciężar obowiązków, których nigdy nie powinno dźwigać.
ALARMUJĄCE DANE O PRZEMOCY DOMOWEJ
Według raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
„Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023”
- 32% dzieci doświadcza przemocy ze strony bliskich dorosłych.
- 14% było świadkami przemocy domowej, co niesie poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Bycie świadkiem przemocy jest równie destrukcyjne jak bezpośrednie jej doświadczanie, prowadząc do problemów emocjonalnych i trudności w budowaniu relacji w dorosłym życiu.
- 23% było zaniedbanych emocjonalnie – nie otrzymywały czułości i wsparcia.
- 8% doświadczało zaniedbania fizycznego – brak jedzenia, odzieży, opieki medycznej.
- 20% przejęło rolę dorosłego (parentyfikacja), biorąc na siebie obowiązki ponad siły.
- Dziewczynki częściej niż chłopcy doświadczają przemocy i są świadkami przemocy domowej. Chociaż wskaźniki doświadczenia przemocy fizycznej przez dzieci powoli maleją, przemoc emocjonalna i zaniedbanie utrzymują się na wysokim poziomie.
Dane gromadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę są alarmujące – przemoc jest zjawiskiem powszechnym, a niektóre jej formy, takie jak zaniedbanie czy przemoc psychiczna, wciąż pozostają niedostrzegane i bagatelizowane.
Dzieci, które doświadczają przemocy, niosą jej konsekwencje przez całe życie. Badania pokazują, że są one trzykrotnie bardziej narażone na podejmowanie prób samobójczych. Często zmagają się z depresją, lękami i niskim poczuciem własnej wartości, które utrudnia im codzienne funkcjonowanie. W dorosłości mają trudności w budowaniu zdrowych, bezpiecznych relacji, często nieświadomie powielając destrukcyjne wzorce wyniesione z dzieciństwa. Zmagają się z problemami psychicznymi i emocjonalnymi, a ich zdolność do radzenia sobie w trudnych sytuacjach jest znacznie osłabiona. Każda forma przemocy niszczy dzieciństwo i wpływa na całe dorosłe życie. Dlatego tak ważne jest, by zapewnić dzieciom odpowiednie warunki do odbudowania zdrowia i poczucia bezpieczeństwa po doświadczeniu przemocy.
Drodzy Rodzice, jeżeli potrzebujecie pomocy i wsparcia, zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej oferty pomocy i wsparcia realizowanego na terenie Gminy Stryszawa oraz Powiatu Suskiego
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, 34- 205 Stryszawa 18, tel.: 33 876 48 82
poniedziałek – piątek: 7:30-15:30
wtorek 8:00- 16:00
dyżur psychologa- w każdą środę miesiąca, w godz. 9.30- 14.15 (po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty telefonicznie, bądź osobiście) - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie- Zespołu Interwencji Kryzysowej ul. Mickiewicza 31, 34-200 Sucha Beskidzka, tel.: (33) 874 21 01
pomoc psychologiczna, interwencyjna,
możliwość udziału w zajęciach:
„Wspomaganie i rozwój kompetencji wychowawczych”- spotkania indywidualne dla jednego lub obojga rodziców, realizowane w postaci konsultacji i wsparcia pedagogicznego w zakresie budowania prawidłowych relacji z dzieckiem. Spotkania odbywają się w ramach ośmiu wizyt ustalanych indywidualnie na przestrzeni czterech miesięcy.
2025-04-24
Autor: