Zawody Ratowniczo-Gaśnicze w Lachowicach


W dniach 14-15 września 2019 r. w Lachowicach już po raz piąty odbyły się Podbabiogórskie Zawody Ratowniczo-Gaśnicze. Organizatorem tego wydarzenia była Ochotnicza Straż Pożarna w Lachowicach we współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Suchej Beskidzkiej, a swoim patronatem objął je Wójt Gminy Stryszawa Pan Rafał Lasek.

Uroczyste otwarcie odbyło się w Komendzie Powiatowej PSP w Suchej Beskidzkiej. Następnie kolumna pojazdów strażackich, która robiła ogromne wrażenie przejechała do remizy w Lachowicach. Do udziału w manewrach zgłosiło się 28 jednostek OSP z województw małopolskiego oraz śląskiego.

Uczestnicy mieli do wykonania kilkanaście zadań zarówno dziennych, jak i nocnych, które zawierały elementy pożarnicze oraz medyczne. Strażacy musieli zmierzyć się z nie lada wyzwaniami, które niejednokrotnie wymagały wiedzy merytorycznej, ale i dużej sprawności fizycznej. Pierwszego dnia na rywalizujących czekały cztery konkurencje nocne. Pierwsza z nich polegała na ratowaniu poszkodowanego, który zasłabł w betoniarce samojezdnej, druga na gaszeniu domu przy równoczesnej ewakuacji przebywających w nim osób, a także ratowaniu życia kierowcy, u którego doszło do zatrzymania krążenia. Ostatnie zadanie dostarczyło wielu wrażeń polegało ono bowiem na szukaniu osoby chorującej na schizofrenię, która schroniła się przed deszczem w opuszczonym, pomieszczeniu, w którym zawaliła się konstrukcja stropu przygniatając poszkodowanego. Ponadto podczas akcji polegającej na ratowaniu mężczyzny żona zaginionego dostała silnego ataku astmy i tym samym należało jej udzielić natychmiastowej pomocy. Wszystkie zadania rozegrane zostały bardzo profesjonalnie i z niesamowitym realizmem ukazywały sytuacje codziennego życia z jakimi przychodzi niejednokrotnie zmierzyć się podczas akcji ratunkowych. Drugiego dnia na drużyny czekały kolejne zadania, a wśród nich pomoc osobom w wypadku komunikacyjnym, pożar na nielegalnym składowisku odpadów, na którym znajdowały się pojemniki z substancjami promieniotwórczymi, a także awaria samolotu, który się rozbił i stanął w płomieniach ognia. Ponadto konkurencja, w której dziecko zjeżdżając na rowerze ze stromej skarpy upadło i utknęło na wzniesieniu.

Po podliczeniu wszystkich punktów pierwsze miejsce zajęła drużyna OSP Bestwina, drugie OSP Kobiernice, a trzecie OSP Wieprz.

Najlepszy ratownik Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy – Dariusz Orłowski (OSP Bestwina)
Najlepszy dowódca  –  Grzegorz Cibor (OSP Wieprz)
Najlepsza jednostka w ramach  KPP z woj małopolskiego – OSP Wieprz
Najlepsza jednostka w ramach  KPP z woj śląskiego  – OSP Bestwina
Najtwardsza drużyna – OSP Kobiernice

Fotografia: Mateusz Wilczek


Data dodania:

2019-09-18

Autor: