VIII Gminny Dzień Patriotyzmu


Obchody VIII Gminnego Dnia Patriotyzmu już za nami. W tym roku tematem przewodnim było powstanie styczniowe. Wybór ten nie był przypadkowy, ponieważ w styczniu obchodziliśmy 150 rocznicę wybuchu powstania.


Uroczystość została otwarta przez naszą wspaniałą młodzież ze szkół podstawowych biorącą udział w II Festiwalu Pieśni Patriotycznej. Młodzi artyści prezentowali swoje umiejętności wokalne, a niektórzy z nich grali na instrumentach. Widzowie mieli możliwość wysłuchać patriotycznych utworów takich jak „Rozkwitały pąki białych róż”, „Mury” Jacka Kaczmarskiego czy „Taki kraj” Jana Pietrzaka.


Następnie przeszliśmy do konkursu wiedzy o powstaniu styczniowym. Aż 17 reprezentantów szkół podstawowych odpowiadało przez ponad godzinę na pytania związane nie tylko z przebiegiem powstania, ale również polityką i kulturą XIX-wiecznej Rzeczypospolitej pod zaborami. Walka o miejsce w finale była zaciekła, a poziom trudności pytań jej nie ułatwiał, jednak nasza młodzież dzielnie radziła sobie nawet z najtrudniejszymi zagadnieniami. Po długich zmaganiach udało nam się wyłonić zwycięzców:

I miejsce zajęła Karolina Banaś (Szkoła Podstawowa nr 2 w Stryszawie)

II miejsce zajęła Natalia Budzowska (Szkoła Podstawowa w Kukowie)

III miejsce zajęła Wiktoria Krupiak (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzeszowie)


Obchody uświetniła wystawa prac plastycznych. Nasi młodzi artyści zaprezentowali namalowane przez siebie portrety osób związanych z powstaniem, symbole powstańcze czy wreszcie samych powstańców biorących udział w walkach.

Wszystkim uczestnikom VIII Gminnego Dnia Patriotyzmu serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnej edycji.

Data dodania:

2023-11-07

Autor: