Przysłop z widokiem na historię

Nagroda dla książki „Przysłop z widokiem na historię”

W miniony piątek - 26.10.2018 r. w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie miało miejsce ogłoszenie wyników i wręczenie nagród oraz wyróżnień dla laureatów 3. Międzynarodowego Konkursu „Najlepsze wydawnictwa o górach”. O laury walczyło 138 tytułów z 38 firm wydawniczych z 7 krajów.

Jednym z laureatów tego konkursu zostało Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju „Przysłop” za książkę pt. „Przysłop z widokiem na historię”, przygotowaną przez zespół redakcyjny w składzie: Jan Żurek, Krystyna Wajdzik, Elżbieta Żurek, Anna Świtek, Zofia Drabek i O. Romuald Wilk . Opracowanie, którego promocja odbyła się w połowie sierpnia br., zdobyło III miejsce w kategorii „Popularnonaukowe, monografie i inne”, w szczególności za oryginalny materiał dokumentujący historię Przysłopia, niezwykle malowniczego miejsca położonego na styku trzech gmin: Makowa Podhalańskiego, Stryszawy oraz Zawoi, z przepięknym widokiem na Babią Górę.

Nagrodę odebrał Pan Jan Żurek, pomysłodawca przygotowania tego opracowania oraz jeden z jego redaktorów. W uroczystości wręczenia nagród uczestniczył również Pan Czesław Spyrka - autor rozdziału opowiadającego udokumentowaną historię z roku 1944, związaną z oddziałem partyzanckim „Garbnik”, dowodzonego przez Czesława Świąteckiego -ps. „Surma”, zatytułowaną „Między cudem a przeznaczeniem” wraz z małżonką.

„Przysłop z widokiem na historię” wieńczy działalność Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju „Przysłop” w Zawoi, którego głównym celem było wspieranie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Św. Rafała Kalinowskiego, która już nie istnieje.
Historia przysłopskiej szkoły, stanowi jeden z wielu rozdziałów nagrodzonej książki.

Ponadto tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zachęciły inicjatorówtej książki do zebrania niezwykle ciekawych wspomnień od najstarszych mieszkańców Przysłopia oraz wiadomości spisanych w kronikach przysłopskich instytucji i organizacji w jednym miejscu. Książka „Przysłop w widokiem na historię” zawiera mnóstwo zdjęćznakomicie dokumentujących życie tutejszych ludzi.

Do wydania tej książki w nakładzie 700 egz., znacząco przyczynili się także sponsorzy: Małgorzata i Józef Basiura, Lucyna i Aleksander Biłka, Leszek Ciupiński, Gmina Maków Podhalański, Gmina Stryszawa, Kamila i Ireneusz Karpeta, Joanna i Grzegorz Pierog, Katarzyna i Michał Pierog, Agata i Krzysztof Pluta, Katarzyna i Janusz Pluta, Urszula i Stanisław Toczek, Krystyna i Lucjan Wajdzik, Małgorzata i Zbigniew Wcisło, Elżbieta i Jan Żurek.

Egzemplarze „Przysłopia z widokiem na historię” trafiły nieodpłatnie do mieszkańców Przysłopia, zostały również przekazane do bibliotek szkolnych i gminnych. Ostatnie egzemplarze można zakupić w „Beskidzkim Raju”. Książka „Przysłop z widokiem na historię” w formacie pdf jest już dostępna na stronie http://www.przyslop.zawoja.pl .
Życzę przyjemnej lektury.

Krystyna Wajdzik

Załączniki

  • Data dodania:

    2018-10-31

    Autor: