Gmina Stryszawa przyjazna rowerzystom


STRYSZAWA NAJBARDZIEJ SPORTOWĄ GMINĄ POWIATU  

Gmina Stryszawa stawia na turystykę rowerową. Świadczą o tym nie tylko liczne inwestycje, ale przede wszystkim imprezy organizowane w Gminie o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Lato tego roku bez wątpienia w Stryszawie obfituje w wydarzenia sportowe, w których udział biorą miłośnicy kolarstwa. Zapraszając turystów do naszej Gminy mamy do zaoferowania niezwykle piękne i malownicze trasy rowerowe w paśmieJałowca czy Leskowca. Wyprawa rowerem w dowolnym niemal kierunku w Gminie Stryszawa to zawsze wyjątkowa przyjemność. 

Miłośnicy turystycznych wypraw z całej Polski zgromadzili się w naszej Gminie podczas dwóch największych maratonów rowerowych MTB w Polsce. I takim oto sposobem Gmina Stryszawa na dobre zagościła już w kalendarzu każdego pasjonata wyścigów rowerowych. Stryszawa stała się atrakcyjną Gminą dla zapalonych kolarzy i miłośników dwóch kółek. Wszystko to nie tylko za sprawą organizowanej od 2016 r. na terenie Gminy Stryszawa „Gwiazdy Południa”, która ściąga do naszej Gminy miłośników kolarstwa i turystyki rowerowej, ale również za sprawą organizowanego po raz drugi w tym roku DARE To Be MTB Maraton w Stryszawie. DARE To Be MTB Maraton to cykl zawodów kolarstwa górskiego, odbywających się w południowej części województwa małopolskiego. 23 czerwca 2019 r. z boiska sportowego w Kukowie wystartował maraton rowerowy. Organizatorw porozumieniu z Gminą Stryszawa przygotował trzy dystanse: FULL, HALF i QURTER zróżnicowane pod względem długości i stopnia trudności. Start i meta zawodów usytuowane zostały na boisku sportowym w Kukowie. Na każdym z trzech dystansów startujący zawodnicy nie mogli narzekać na nudę. Trasa przygotowana w myśl zasady  im dalej tym trudniej nie pozwalała zasnąć i wysysała z każdego spore pokłady energii. Trzy  dystanse przygotowane  dla uczestników tej imprezy pozwalały wybrać idealny dla siebie, nikt kto zdecydował się na start, nie opuszczał Stryszawy niezadowolony bowiem na każdym z dystansów można było znaleźć to, co stanowi o istocie MTB. Nie zabrakło odcinków technicznych,  przejazdów przez potoki i leśne ścieżki. Takiego sukcesu chyba nikt się nie spodziewał. W relacjach uczestników z zawodów czytamy: „Widziałem już niejedną trudną trasę i takie też staram się wybierać planując swoje starty. Ta zmiotła z podium wszystkie które do tej pory jechałem i trudno będzie jej zagrozić.” Kolarstwo to jeden z popularniejszych sportów w Polsce, wymagający niesamowitego zacięcia i dobrej kondycji. Jednak pomimo wszystko nawet jeśli po dojechaniu do mety ciężko złapać oddech i zebrać myśli, to radość z ukończenia takiej trasy jak w Stryszawie warta jest każdych z poświęceń – tak jednogłośnie podczas maratonu wypowiadali się jego uczestnicy. Dare To BeMaraton MTB  Stryszawa 2019 odbył się dzięki wsparciu Wójta Gminy Stryszawa pana Rafała Lasek oraz pod Patronatem Honorowym Starosty Suskiego pana Józefa Bałosa.

Po raz kolejny nasza Gmina dla pasjonatów górskich tras rowerowych stała się królestwem niespełna trzy tygodnie później, w dniach 11 oraz 14 lipca 2019 r. podczas "Gwiazdy Południa". Otwarcie tego niesamowitego i pełnego emocji widowiska sportowego nastąpiło 11 lipca na boisku sportowym przy Centrum Sportu i Rekreacji w Stryszawie. Zaplanowany profil trasy pierwszego dnia przewidywał stopniowo narastające trudności. Gdy peleton z impetem wystartował na dystans 1/2 Pro i Pro, z równie wielką zapalczywością w ślad za nim wyruszyły gęste, kłębiące się granatowe chmury. Niosły ze sobą nie tylko ochłodzenie i deszcz, ale i pioruny z gradem. Zawodniczki i zawodnicy zaciskali zęby i bez mrugnięcia okiem "brali na klatę" piętrzące się przed nimi trudności. Każdy z nich wracał na metę na stryszawski stadion z unikalnym makijażem we wszystkich odcieniach błota. Mimo dopadającego kolarzy chłodu i lekko drżących warg, przez które nieraz trudno było sklecić sensowne zdanie, nie było takiej osoby, która nie chwaliłaby trasy.  Jednak to ostatni dzień zmagań okazał się najtrudniejszy. Zakończenie czterodniowych zmagań odbyło się w niedzielę 14.07.2019 r. jednak zanim to nastąpiło ci najbardziej wytrwali musieli zmierzyć się po raz ostatni z przygotowanymi przez organizatorów podjazdami i zjazdami, które dały się we znaki nawet tym najbardziej wytrwałym. Pogoda w niedzielę nie rozpieszczała zawodników, którzy jednak z zadowoleniem przyjeżdżali na metę i z uśmiechem na ustach komentowali, że nie było najgorzej „brakowało tylko gradu”. Na zawodników podczas obu etapów czekały Pani z Koła Gospodyń Wiejskich Stryszawa Dolna oraz KGW Targoszów. Ponadto każdego dnia kolarze mogli posilić się ciepłym posiłkiem przygotowanym przez Panie z „Marchewkowego Pola” oraz strażaków z OSP Krzeszów, którzy sami dla zmarzniętych zawodników przyrządzili pyszną grochówkę. Zwycięscy zawodnicy zostali nagrodzeni przez Cezarego Zamanę, Pana Ryszarda Hadkę – Przewodniczącego Rady Powiatu Suskiego oraz przez Wójta Gminy Stryszawa Pana Rafała Lasek, który dodatkowo podarował każdemu z zawodników symbolicznego pamiątkowego drewnianego i różnokolorowego ptaszka. Podczas obu wydarzeń organizowanych w Gminie Stryszawa swoje być może pierwsze w życiu sukcesy w dziedzinie kolarstwa rowerowego odnosiły dzieci.

W międzyczasie, gdy dorośli rywalizowali w okolicznych lasach, do profesjonalnie przygotowanych zawodów rowerowych przystępowały dzieci. Wspaniała atmosfera, obecność widowni, rodziców i innych kolarzy wspomagały u najmłodszych sportowego ducha rywalizacji. Każdy z uczestników otrzymywał pamiątkowy dyplom oraz nagrody.

Wydarzenia te są nie tylko niesamowitą promocją naszej Gminy, ale również całego powiatu suskiego. W Gminie Stryszawa przez kilka dni gościli zawodnicy z Polski, ale również z zagranicy. Wszyscy z zachwytem dopytywali o Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie jak również o możliwość uczestnictwa w warsztatach i o wykonanie zaprojektowanej przez siebie zabawki drewnianej. Każdy z osobna i wszyscy razem z podziwem wypowiadali się o walorach turystycznych naszej Gminy, która jak podkreślali jest doskonałym miejscem nie tylko dla treningów i zawodów rowerowych, ale również do wypoczynku. Pan Marian Ingram to jedyny zawodnik z terenu Gminy Stryszawa, który wziął udział w obu imprezach i w swojej kategorii wiekowej stanął na podium – serdecznie gratulujemy tak wysokiego wyniku w imprezie o zasięgu ogólnokrajowym i międzynarodowym.

Ale Gmina Stryszawa, jak i jej gospodarz Pan Rafał Lasek na tym nie poprzestaje przed nami kolejne już zaplanowane imprezy rowerowe. Już dziś serdecznie zapraszamy w sobotę 3 sierpnia 2019 r. do Lachowic do udziału w Podbabiogórskim Rajdzie Rowerowym i Biegu Ulicznym. Ponadto z ogromną dumą informujemy, że podobnie jak w ubiegłym roku Gmina Stryszawa okazała się być wśród tych szczęśliwców, których teren został wybrany jako miejsce przejazdu kolarzy biorących udział w 76 Tour de Pologne. Kolarze przez teren naszej Gminy pojadą w dniu 07 sierpnia 2019 r. Zakończenie wakacji przyniesie ze sobą kolejne spektakularne wydarzenie jakim jest 21 Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Memoriał Henryka Łasaka”, który przemknie przez tereny naszej urokliwej Gminy 17 sierpnia 2019 r.

Już dziś serdecznie wszystkich zapraszamy do kibicowania zawodnikom na trasie, jak również do uczestnictwa, bo grzechem jest nie spróbować swoich sił będąc mieszkańcem takiej wspaniałej Gminy, dlatego wszyscy jednogłośnie mówimy „do zobaczenia”.


Data dodania:

2019-07-23

Autor: