Gwiazda Południa 2019 - etap IV i zakończenie w Stryszawie


To gminie Stryszawa przypadł zaszczyt otwarcia najciekawszej polskiej etapówki  MTB – Gwiazdy Południa. Przez dwa dni gościli tutaj zawodnicy z całej Polski i zagranicy, rywalizując na okolicznych zboczach i podjazdach.

Pomysłodawcą Gwiazdy Południa jest Cezary Zamana, kolarski mistrz Polski i triumfator Tour de Pologne. To on namówił do współpracy Wójta Gminy Stryszawa Rafała Lasek oraz władze Makowa Podhalańskiego. Razem stworzyli czterodniowy etapowy maraton MTB. W Stryszawie kolarze rywalizowali pierwszego i ostatniego dnia wyścigu.

Wszystko rozpoczęło się w czwartek 11 lipca 2019 r. o godz. 10:00, wtedy to właśnie z boiska sportowego przy Centrum Sportu i Rekreacji w Stryszawie wystartowali miłośnicy dwóch kółek z całej Polski i z zagranicy. Peleton z impetem wystartował na dystans 1/2 Pro i Pro. Po powrocie do rowerowego miasteczka przy Centrum Sportowym i Rekreacji w Stryszawie na kolarzy czekało już Koło Gospodyń Wiejskich, serwujące lokalne przysmaki. Posilić się można było również ciepłym posiłkiem przygotowanym przez panie z „Marchewkowego Pola”. Zakończenie czterodniowych zmagań również odbyło się w Stryszawie, w niedzielę 14.07.2019 r. Jednak zanim to nastąpiło ci najbardziej wytrwali musieli zmierzyć się po raz ostatni z przygotowanymi przez organizatorów podjazdami i zjazdami, które dały się we znaki nawet tym najbardziej wytrwałym. Pogoda w niedzielę nie rozpieszczała zawodników, którzy jednak z zadowoleniem przyjeżdżali na metę i z uśmiechem na ustach komentowali, że nie było najgorzej „brakowało tylko gradu”. Na zawodników drugiego dnia również czekały Pani z Koła Gospodyń Wiejskich oraz strażacy OSP Krzeszów, którzy sami dla zmarzniętych zawodników przyrządzili pyszną grochówkę.

W międzyczasie, gdy dorośli rywalizowali w okolicznych lasach, do zawodów przystąpiły dzieci. O upominki i miejsca na podium rywalizowały dzieci w różnych kategoriach wiekowych. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom.

Zawodnicy zostali nagrodzeni przez Cezarego Zamanę, Pana Ryszarda Hadkę – Przewodniczącego Rady Powiatu Suskiego oraz przez Wójta Gminy Stryszawa Pana Rafała Lasek, który dodatkowo podarował każdemu z zawodników symbolicznego pamiątkowego drewnianego i różnokolorowego ptaszka. Zaangażowanie Wójta Gminy Stryszawa w Gwiazdę Południa jest szczególne: wpisuje się ona w jego wizję Stryszawy jako najbardziej sportowej gminy powiatu suskiego.

Wójt Gminy Stryszawa przyznaje, że „zawody zorganizowane na najwyższym poziomie, atmosfera jak co roku fantastyczna. Podziękowania należą się Ochotniczym Strażom Pożarnym, to przedstawiciele OSP zadbali o zabezpieczenie trasy, dzięki czemu zawodnicy odczuwali komfort i bezpieczeństwo. Ponadto słowa szczególnego podziękowania dla strażaków z OSP Krzeszów, którzy przygotowali ciepły i smaczny posiłek dla zawodników, a także dla Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Stryszawie Dolnej i Targoszowie, które były z nami mimo niezbyt sprzyjającej pogody. Mam nadzieję, że zawodnicy z całej Polski i zagranicy w przyszłym roku po raz kolejny zdecydują się odwiedzić Gminę Stryszawa.”

Data dodania:

2019-07-15

Autor: