Gwiazda Południa 2019


Gwiazda Południa - etap IV i zakończenie w Stryszawie

To gminie Stryszawa przypadł zaszczyt otwarcia najciekawszej polskiej etapówki  MTB – Gwiazdy Południa. Przez dwa dni gościli tutaj zawodnicy z całej Polski i zagranicy, rywalizując na okolicznych zboczach i podjazdach.

Pomysłodawcą Gwiazdy Południa jest Cezary Zamana, kolarski mistrz Polski i triumfator Tour de Pologne. To on namówił do współpracy Wójta Gminy Stryszawa Rafała Lasek oraz władze Makowa Podhalańskiego. Razem stworzyli czterodniowy etapowy maraton MTB. W Stryszawie kolarze rywalizowali pierwszego i ostatniego dnia wyścigu.

Wszystko rozpoczęło się w czwartek 11 lipca 2019 r. o godz. 10:00, wtedy to właśnie z boiska sportowego przy Centrum Sportu i Rekreacji w Stryszawie wystartowali miłośnicy dwóch kółek z całej Polski i z zagranicy. Peleton z impetem wystartował na dystans 1/2 Pro i Pro. Po powrocie do rowerowego miasteczka przy Centrum Sportowym i Rekreacji w Stryszawie na kolarzy czekało już Koło Gospodyń Wiejskich, serwujące lokalne przysmaki. Posilić się można było również ciepłym posiłkiem przygotowanym przez panie z „Marchewkowego Pola”. Zakończenie czterodniowych zmagań również odbyło się w Stryszawie, w niedzielę 14.07.2019 r. Jednak zanim to nastąpiło ci najbardziej wytrwali musieli zmierzyć się po raz ostatni z przygotowanymi przez organizatorów podjazdami i zjazdami, które dały się we znaki nawet tym najbardziej wytrwałym. Pogoda w niedzielę nie rozpieszczała zawodników, którzy jednak z zadowoleniem przyjeżdżali na metę i z uśmiechem na ustach komentowali, że nie było najgorzej „brakowało tylko gradu”. Na zawodników drugiego dnia również czekały Pani z Koła Gospodyń Wiejskich oraz strażacy OSP Krzeszów, którzy sami dla zmarzniętych zawodników przyrządzili pyszną grochówkę.

W międzyczasie, gdy dorośli rywalizowali w okolicznych lasach, do zawodów przystąpiły dzieci. O upominki i miejsca na podium rywalizowały dzieci w różnych kategoriach wiekowych. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom.

Zawodnicy zostali nagrodzeni przez Cezarego Zamanę, Pana Ryszarda Hadkę – Przewodniczącego Rady Powiatu Suskiego oraz przez Wójta Gminy Stryszawa Pana Rafała Lasek, który dodatkowo podarował każdemu z zawodników symbolicznego pamiątkowego drewnianego i różnokolorowego ptaszka. Zaangażowanie Wójta Gminy Stryszawa w Gwiazdę Południa jest szczególne: wpisuje się ona w jego wizję Stryszawy jako najbardziej sportowej gminy powiatu suskiego.

Wójt Gminy Stryszawa przyznaje, że „zawody zorganizowane na najwyższym poziomie, atmosfera jak co roku fantastyczna. Podziękowania należą się Ochotniczym Strażom Pożarnym, to przedstawiciele OSP zadbali o zabezpieczenie trasy, dzięki czemu zawodnicy odczuwali komfort i bezpieczeństwo. Ponadto słowa szczególnego podziękowania dla strażaków z OSP Krzeszów, którzy przygotowali ciepły i smaczny posiłek dla zawodników, a także dla Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Stryszawie Dolnej i Targoszowie, które były z nami mimo niezbyt sprzyjającej pogody. Mam nadzieję, że zawodnicy z całej Polski i zagranicy w przyszłym roku po raz kolejny zdecydują się odwiedzić Gminę Stryszawa.”


Gwiazda Południa - etap I Stryszawa

Pierwszy etap jednego z największych peletonów rowerowych na południu małopolski już za nami. Zapowiadana impreza rozpoczęła się wczoraj o godz. 10:00, wtedy to właśnie z boiska sportowego przy Centrum Sportu i Rekreacji w Stryszawie wystartowali miłośnicy dwóch kółek z całej Polski i z zagranicy.

Gdy peleton z impetem wystartował na dystans 1/2 Pro i Pro, z równie wielką zapalczywością w ślad za nim wyruszyły gęste, kłębiące się granatowe chmury. Niosły ze sobą nie tylko ochłodzenie i deszcz, ale i pioruny z gradem. Gradu było tak dużo, że w poszczególnych miejscach na szlaku tworzyły się białe zaspy. 

Zawodniczki i zawodnicy zaciskali zęby i bez mrugnięcia okiem "brali na klatę" piętrzące się przed nimi trudności. Każdy z nich wracał na metę na stryszawski stadion z unikalnym makijażem we wszystkich odcieniach błota.

Mimo dopadającego kolarzy chłodu i lekko drżących warg, przez które nieraz trudno było sklecić sensowne zdanie, nie było takiej osoby, która nie chwaliłaby trasy. 

Kolejny etap zmagań w blasku Gwiazdy Południa w Stryszawie odbędzie się w najbliższą niedzielę, tj. 14.07.2019 r. Podczas niedzielnych zmagań organizatorzy przewidzieli również atrakcje dla dzieci. Zaplanowano zawody rowerowe dla najmłodszych, a ich start przewidziano na godzinę 10:00.

Serdecznie zapraszamy!


Maluchy, szykujcie swoje rowerki! Rodzice, przygotujcie się na wielkie emocje!

Już w następną niedzielę, tj. 14 lipca 2019 r. w Stryszawie odbędą się wielkie zawody dla małych kolarzy, czyli Gwiazdka Południa. Proponujemy Wam niezawodny sposób na spożytkowanie dziecięcej energii i przyjemne spędzenie niedzielnego popołudnia. Zapraszamy na zawody dla najmłodszych, w dniu 14 lipca 2019 r., które odbędą się na boisku sportowym przy Centrum Sportu i Rekreacji w Stryszawie (obok Szkoły Podstawowej).

Dzieci startujące w Gwiazdce Południa będą ścigać się w następujących kategoriach wiekowych:

  • do lat 3 (rowerki biegowe)
  • 4-5 lat
  • 6-7 lat
  • 8-9 lat
  • 10-11 lat
  • 12-13 lat.

Uwaga! Każdy ze startujących musi mieć kask.

Na zwycięzców z miejsc 1-3 z każdej kategorii wiekowej czekać będą nagrody. Dla wszystkich pozostałych uczestników dyplomy.

Program zawodów przedstawia się następująco:

  • godz. 9.00 - 10.00 - zapisy w biurze zawodów dla dzieci
  • godz. 10.00 - start zawodów
  • godz. 11.30 - odbiór dyplomów pamiątkowych w biurze zawodów
  • godz. 12.00 - dekoracja zwycięzców w kategoriach wiekowych

Rywalizacja odbywać się będzie na specjalnie wytyczonym i w pełni bezpiecznym torze. O atmosferę zadba sportowy komentator, który żywiołowym dopingiem wzbudzi jeszcze większe emocje. Gwiazdka Południa to świetna zabawa dla rodzin mieszkających na terenie powiatu suskiego, jak i zawodników, którzy na górską etapówkę wybierają się ze swoimi pociechami.

Data dodania:

2019-07-16

Autor: