Gwiazda Południa 2017


GWIAZDA POŁUDNIA PRZEJECHAŁA PRZEZ STRYSZAWĘ

Galeria zdjęć: https://www.dropbox.com/sh/mfe2rl9iog3l294/AAA-kx83UAhlli2J8oG9UPxna?dl=0

Zapraszamy do oglądania!

Czteroetapowy maraton Gwiazda Południa, autorski projekt Cezarego Zamany, pozwolił zawodniczkom i zawodnikom na nowo odkryć jazdę po górach: wszystkie związane z nią trudności, przeszkody i wielką satysfakcję. A także odkryć Stryszawę.

To ledwie druga edycja zawodów rozgrywanych w trzech gminach pod Babią Górą, a już udało się jej wzbudzić wielki entuzjazm w środowisku górskich kolarzy. Do Stryszawy, Zawoi i Makowa, gdzie przez cztery dni ścigano się na niełatwych trasach, zjechali śmiałkowie z całej Polski oraz z zagranicy. Nie brakowało wojowników z północnej krainy Warmii i Mazur, ślunskich walczaków, rywalizujących do końca mazowszan oraz, oczywiście, zaprawionych w bojach lokalnych górali. Silnie reprezentowana była zagranica. W Gwieździe Południa wystartowali przedstawiciele Czech, Słowacji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Rosji, a nawet... Chile.

Wszyscy oni musieli stawić czoła trasom MTB, pieczołowicie przygotowanym przez Cezarego Zamanę. Każdego dnia czekało na nich nowe wyzwanie. Maraton rozpoczął się od prologu w Stryszawie, czyli jeździe indywidualnej na czas. Miała ona posłużyć aklimatyzacji w górskim klimacie oraz sprawdzeniu swoich sił na stromym i sztywnym podjeździe, który zwłaszcza na końcowym fragmencie wydawał się nie mieć końca. Drugiego dnia wielki peleton, po starcie honorowym i przejeździe przez Stryszawę, rzucił się do walki w tamtejszych lasach. Posiadający jeszcze wiele sił oraz świeżości zawodnicy sprawnie pokonywali kolejne przeszkody, w tym chroboczące pod kołami wielkie kamienie oraz morderczą wspinaczkę na Jałowiec. Zawoja po raz drugi z rzędu przywitała gwiezdną ekipę obfitymi opadami deszczu, co rywalizacji na trasie dodało kolorytu (tym razem w brunatnej barwie błota). Mimo niesprzyjających warunków pogodowych oraz bardzo wymagającego profilu trasy, większość stawki wybrała dłuższy dystans Pro. I wyszła z tego starcia zwycięsko, nieco gorzej było z rowerowym sprzętem. Niedziela to przenosiny do Makowa Podhalańskiego, gdzie kolarze, już mocno doświadczeni trudami maratonu i z wieloma kilometrami w nogach, zmagali się z długą trasą. Głębokie na pół koła leśne kałuże przeplatały się tu z rozgrzanym asfaltem lokalnych dróg, by wreszcie wyprowadzić peleton na ekscytujący, kamienisty zjazd, kończący Gwiazdę Południa. Później pozostało już tylko pomknąć na metę do Makowa Podhalańskiego, gdzie na każdego czekał złoty medal oraz niespodzianka, mająca przypominać zawodnikom o przejechanym właśnie maratonie.

Stryszawa była jedyną gminą, w której maraton Gwiazda Południa zatrzymał się aż na dwa dni. Kolarze z Polski oraz zagranicy spotkali się tutaj z niezwykłą gościnnością oraz serdecznością. Znakomity przykład dawał sam wójt Rafał Lasek, który nie tylko odwiedzał rowerowe miasteczko, ale dopingował zawodników na trasie. Nad ich bezpieczeństwem czuwali strażacy z OSP. Znakomite wrażenie zrobiły również panie z Koła Gospodyń Wiejskich, których wyborne wypieki zachwyciły sportowców. Zwycięzcy stryszawskich etapów zostali także nagrodzeni drewnianymi ptaszkami, autorstwa lokalnych rękodzielników. Lepszej promocji Stryszawa nie mogła sobie wymarzyć.

Koniecznie trzeba też zaznaczyć, że to właśnie tutaj było najwięcej młodych rowerzystów. W dziecięcych zawodach wzięło udział aż ponad 70 pociech. Organizatorzy, którzy mają na koncie setki przeprowadzonych wyścigów, przyznali, że nigdy wcześniej nie mieli tak wielu chętnych do ścigania się. Gromkie brawa dla młodych wiekiem, ale wielkich duchem dziewczynek i chłopaków!

Tegoroczna Gwiazda Południa przebiegała pod hasłem odkrywania: eksploracji nowych tras, zanurzeniu się w klimacie krainy Podbabiogórza i wreszcie, nowym spojrzeniu na jazdę MTB. Uczestnicy mogli też odkryć gminę Stryszawa: jej przyrodę, gościnność, tradycje i smaki. Przez te cztery dni Gwiazdy Południa, wielu startujących przekonało się, jak wielkie pokłady sił i ambicji w nich drzemią oraz do jakich rowerowych osiągnięć są zdolni. Okazywało się, że pokonać można nawet najbardziej przerażający zjazd czy uporać się z 2000 metrami przewyższeń. Rzadko kiedy rywalizacja na maratonach ma tak dwutorowy przebieg. Obok walki z rywalami o jak najlepszy czas, mierzono się z samym sobą.

Wszystkie zawodniczki i zawodnicy wyszli z tego starcia zwycięsko. A jak będzie za rok? Jakie kłody pod koła rzucać będzie Cezary Zamana i kapryśna Babia Góra? Do jakich poświęceń zmuszeni zostaną kolarze? Przekonamy się na pewno podczas kolejnej, trzeciej edycji, która zapewne znów rozpocznie się właśnie w Stryszawie.

Honorowy patronat nad maratonem objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Jacek Krupa. Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.


ODKRYJCIE GWIAZDĘ POŁUDNIA

Już w czwartek i piątek (13-14 lipca) odbędzie się u nas maraton rowerowy Gwiazda Południa. Organizujemy go wspólnie z Cezarym Zamaną, kolarskim mistrzem Polski i zwycięzcą Tour de Pologne. To sportowe emocje dla młodzieży i dorosłych oraz moc atrakcji dla najmłodszych.

Przez te dwa dni w naszej gminie rządzić będą rowery. Na tych górskich ścigać się będą miłośnicy MTB z całej Polski, na tych biegowych i na czterech kółkach – maluchy i dzieci. Mieszkańcy Stryszawy za udział w 4-dniowym maratonie płacą tylko 50% regularnej ceny. Za tę kwotę otrzymują nie tylko możliwość startu na świetnie przygotowanych trasach, ale i bogaty pakiet startowy oraz ciepłe posiłki każdego dnia. W czwartek odbędzie się jazda indywidualna na czas (6,5 km), w piątek kolarze ruszą na trasę dostępną w dwóch wariantach, dłuższej (52 km) i krótszej (32 km).

Dzieci do lat 13 mogą za darmo wystartować w wyścigu na trasie o długości 400 m w formie pętli. Potrzebny jest dowolny rower oraz kask dla młodego sportowca. Zapisy od 9.00 w Biurze Zawodów. Dla wszystkich pociech mamy niespodzianki, a dla 3 pierwszych osób w każdej kategorii wiekowej – nagrody. Start zawodów o 10.10.

Miasteczko rowerowe rozłoży się przy Szkole Podstawowej. To tam będzie Biuro Zawodów oraz odbywać się będą wszystkie zaplanowane atrakcje. Największą z nich będą konie z Folwarku Toporzysko, które przyjadą do nas w czwartek. Każdy chętny będzie mógł gratis przejechać się na tym pięknym zwierzęciu.

W sobotę maraton przeniesie się do Zawoi, a w niedzielę do Makowa Podhalańskiego. Liczymy, że zwycięzcą całej Gwiazdy Południa zostanie mieszkaniec Stryszawy!

Wszystkie szczegóły nt. maratonu: www.gory.zamanagroup.pl oraz na Facebooku facebook.com/gwiazdapoludnia

Program 13 lipca:

  • godz. 10.00-13.30 - zapisy w biurze zawodów i odbiór pakietów startowych
  • godz. 13.30 - odprawa techniczna przed jazdą indywidualna na czas
  • godz. 14.00 - start pierwszego zawodnika do jazdy indywidualnej na czas na dystansie 8 km (Stryszawa-Beskidzki Raj) według zgłoszeń w biurze zawodów
  • godz. 16.00 - dekoracja etapowa
  • godz. 16.30 - rozszerzona odprawa techniczna przed kolejnymi etapami

Program 14 lipca:

  • godz. 8.00-14.30 - biuro zawodów
  • godz. 10.00 - start maratonu
  • godz. 13.30-14.30 - dekoracja etapowa

Program zawodów dla dzieci:

godz. 9.00- 10.00 – zapisy w biurze zawodów

godz. 10.05- odprawa techniczna dla uczestników wyścigu i ich opiekunów

godz. 10.10- start zawodów, począwszy od najmłodszej kategorii wiekowej

godz. 12.00- dekoracja zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych

Kategorie:

Podział na dziewczynki i chłopcy:

do 7 lat- jedno okrążenie

8-9 lat- jedno okrążenie

10-11 lat- dwa okrążenia

12-13 lat- dwa okrążenia

Zapisy do udziału w wyścigu przyjmowane są w biurze zawodów.

Uczestnik wyścigu musi obowiązkowa posiadać kask sztywny.

Opiekun prawny uczestnika niepełnoletniego podczas wyścigu przebywa na terenie miasteczka sportowego.

Data dodania:

2019-07-16

Autor: