Ścieżki dydaktyczne

Gminne ścieżki dydaktyczne

Oprócz tradycyjnych już górskich szlaków PTTK na terenie Gminy wyznakowano kilka ścieżek dydaktycznych.


Ścieżka przyrodnicza im. Kard. Stefana Wyszyńskiego

Ścieżka przebiega zgodnie ze szlakami PTTK. Składa się na nią 10 tablic pokazujące walory przyrodnicze pasma jałowieckiego. Rozpoczyna się ona w Stryszawie Roztoki, skąd prowadzi na szczyt Jałowca, dalej na przeł. Kolędówki i schodzi przez Siwcówkę. Wędrując ścieżką zobaczymy górski wodospad, pomnik przyrody - świerk SIŁOSŁAW, obeliski upamiętniające wędrówki Prymasa Wyszyńskiego i Kard. Wojtyły po tym terenie, Izbę Pamięci Prymasa Wyszyńskiego. Spokojne przejście całej ścieżki zajmuje ok. 5 godzin. Na kilku tablicach ścieżki naniesiono słowa powiedziane w Stryszawie przez Prymasa 1000-lecia

Atrakcje, które można zobaczyć na ścieżce:
 • wodospad górski
 • obeliski i pomniki upamiętniające wędrówki Prymasa Wyszyńskiego i Wojtyły po Stryszawie
 • 200-letne drzewo, pomnik przyrody - Siłosław
 • górskie polany (np. Krawcowa Polana)
 • rozległa panorama z Jałowca
 • Izba Pamięci Kard. Stefana Wyszyńskiego i Klasztor Sióstr Zmartwychwstanek na Siwcówce
 • przydrożne kapliczki i krzyże

  Przeczytaj artykuł i zobacz film z trasy po ścieżce

Szlak Kapliczek

To szlak o długości 20 km łączy Klasztor Karmelitów Bosych na Przysłopiu w Beskidzie Żywieckim z Groniem Jana Pawła II w Beskidzie Małym. W przeważającej części przebiega zgodnie ze szlakami PTTK. Znakiem tej ścieżki dydaktycznej jest biały kwadrat z żółtym paskiem po przekątnej. Wyznakowana ścieżka biegnie przez Stryszawę, Krzeszów i Targoszów, a przebiega obok cennych kapliczek. Łączy ona dwa pasma górskie: Jałowca (w które przyjeżdżał na wypoczynek Prymas 1000-lecia) i Leskowiec (ulubiony szczyt Karola Wojtyły).

Atrakcje, które można zobaczyć na szlaku:
 • panorama górska na przeł. Przysłop
 • najcenniejsze kapliczki gminy
 • Babiogórskie Sklepiki - sklep produktów lokalnych, położony w Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie
 • Kościół w Krzeszowie
 • Szczyt Leskowca z rozległą panoramą na południe
 • Groń Jana Pawła II - na którym można wypocząć w schronisku PTTK, zwiedzić Kaplicę Ludzi Gór. Na groniu znajdziemy również stację GOPR, pomnik naszego Papieża, stacje Drogi Krzyżowej


Ścieżka przyrodnicza im. Kard. Karola Wojtyły

Część gminy Stryszawa położona jest w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Aby pokazać walory przyrodnicze tego parku została wytyczona ścieżka o długości 4 km, która rozpoczyna się w Targoszowie, biegnie zgodnie z wytyczonym Szlakiem Kapliczek i żółtym szlakiem PTTK na Groń Jana Pawła II. Na ścieżkę składa się 10 tablic, na których przedstawiono lokalną przyrodę oraz zamieszczono słowa Kard. Karola Wojtyły, które wypowiedział wędrując po górach z młodzieżą. 

Szlak buków

Oznaczony jest czerwonymi znakami ścieżki dydaktycznej i prowadzi z Targoszowa Wieczorek przez Gronik, polanę Łazy i Semikową, Leskowiec, Halę Rzycką i wraca do Wieczorek. Przejście pętli zajmuje ok. 3,5 godziny. Szlak rozpoczyna się w osiedlu Wiczorki obok jednej z dwóch kapliczek górniczych w tym regionie. Po kilkunastu minutach wędrówki dotrzemy do góry Gronik, gdzie znajduje się druga kapliczka górnicza. Obie upamiętniają wydobycie darniowych rud żelaza, które miały miejsce w tym rejonie w XIX w. Z Gronika szlak prowadzi przez las sosnowo-brzozowy i wyprowadza nas na Polanę Łazy. Od tego miejsca pnie się on stopniowo do góry, a nieopodal Semikowej Polany wchodzimy w las Bukowy, który będzie nam towarzyszyć już niemal do końca trasy. Po drodze mijamy jedno z najpopularniejszych w Beskidach, schronisko pod Groniem Jana Pawła II, a w drodze na niezwykle widokowy Leskowiec miniemy po lewej stronie kilkanaście limb. Z Leskowca już do samego końca schodzić będziemy w dół, a ostatni odcinek od targoszowskich kampingów pokonamy asfaltową, lokalną drogą.

Szlak skałek

Oznaczony jest kolorem zielonym i podobnie zaczyna się w targoszowskich Wieczorkach, prowadzi dalej na Przełęcz Beskidek, Potrójną, Smrekowicę, Zimną Wodę i przez Czarną Górę i Snokówkę schodzi do Wieczorek. Spod kapliczki górniczej udajemy się na zachód i wchodzimy do lasu. Po niedługim czasie dotrzemy do targoszowskiego osiedla Snokówka, a następnie mozolnie piąć się będziemy na szczyt Czarnej Góry. Od tego miejsca kilka razy napotkamy interesujące wychodnie skalne. Kolejne interesujące miejsce to Polana Suwory, na której wybija najwydajniejsze źródło Beskidu Małego - Zimna Woda. Z tego miejsca niedaleko jest do słynnej Groty Komonieckiego i na szczyt Łamanej Skały. Na odcinku między Smrekowicą a Potrójną często będą nam towarzyszyć skałki piaskowcowe, a pod szczytem Potórnej i dalej na szlaku w kierunku Przełęczy Beskidek będzie kilka ładnych punktów widokowych. Z Beskidka zejście do Targoszowa prowadzić będzie wspólnie ze szlakiem buków.


Szlak widoków

Oznaczony jest czarnymi znakami ścieżki dydaktycznej i jest to pętla, która przebiega przez najatrakcyjniejsze widokowo tereny gminy Stryszawa. Przejście trasy zajmuje ok. 3,5 godziny. Wędrując ze Stryszawy dotrzemy do kukowskich Górek z krzyżem milenijnym i bardzo efektowną panoramą w kierunku południowym. Dalej szlak prowadzi do Krzeszowa, a na odcinku od tej miejscowości do Żurawnicy roztaczać się będą atrakcyjne widoki, dla odmiany w kierunku północnym. Główną atrakcją Żurawnicy będą wychodnie piaskowcowe ciągnące się blisko 300 metrów, a urokliwa polana Carchel przypomni nam, że Wołosi byli pierwszymi osadnikami, którzy zasiedlili niegdyś niedostępne góry. Schodząc do Stryszawy będziemy mogli podziwiać w całej okazałości m.in. królową Beskidów - Babią Górę. Ponadto wzdłuż ścieżki znajduje się kilka cennych kapliczek, neogotycki kościół w Krzeszowie a w Stryszawie "Babiogórskie Sklepiki" gdzie zakupić możemy wyroby lokalnych artystów ludowych.