Powiatowe Dyktando Ortograficzne

Wyniki Powiatowego Dyktanda Ortograficznego.

W czwartek, 21 listopada 2019 w Liceum Ogólnokształcącymnr I im. Marii Skłodowskiej –Curie w Suchej Beskidzkiej odbyła się osiemnasta już edycja PowiatowegoDyktanda Ortograficznego. Tak się złożyło, że ta 18 edycja stała się trochę symboliczna, gdyż w obu kategoriach zgłosiło się po 18 uczestników. Mistrzowie ortografii ze szkół powiatu suskiego spotkali się na corocznym dyktandzie.

Tekst dyktanda, jak co roku przygotowała dr Ewa Biłas-Pleszak, reprezentująca Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego, która też przewodniczyła Komisji Oceniającej. W jej skład weszli także poloniści: dr Mariusz Pleszakz III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Katowicach oraz mgr Małgorzata Skawińska i mgr Bernadetta Ewa Kot z suskiego Liceum Ogólnokształcącegonr I.

Prace uczestników oceniano w dwóch kategoriach: w kategorii dziecięcej do kl.VI szkół podstawowych i w kategorii młodzieżowej. w której znaleźli się uczniowie kl. VII, VIII i szkół średnich. O godz. 10.00 starsi uczestnicy zmagali się „trzynastą pracą Arcy-Greka Heraklesa”, która miała być „miała być formą terapii” na jego „znużenie i wypalenie zawodowe”, a i młodsi uczniowie szkół podstawowych ogodz. 11.00 przenieśli się w czasie, dzięki symulatorowi stając oko w oko ze smokiem Kickiem, który siał postrach wśród mieszkańców Zamku Suskiego i okolic. Dyktando jak zwykle nie było łatwe, ale po sprawdzeniu pracudało wyłonić się tych najlepszych. Wyniki przedstawiają się następująco:

W kategorii dziecięcej (szkoły podstawowe do kl. VI):

I miejsce – Kinga Słowińska - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lachowicach

II miejsce – Michał Pyciak - Szkoła Podstawowa w Łętowni

III miejsce – Natalia Klimasara - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzeszowie

W kategorii młodzieżowej (klasy VII, VIII i szkoły średnie):

I miejsce – Milena Tomczak - Zespół Szkół w Makowie Podhalańskim

II miejsce – Arkadiusz Wróblewski - Zespół Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej

III miejsce – Marta Dyduch - Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchej Beskidzkiej

Podsumowanie dyktanda i wręczenie dyplomów oraz nagród nastąpiło o godz. 14.00. Wyniki odczytała Przewodnicząca Jury – dr Ewa Biłas-Pleszak. Z gratulacjami dla laureatów i podziękowaniami dla wszystkich uczestników przybył Wicestarosta Powiatu Suskiego, Zbigniew Hutniczak, Naczelnik Wydziału Kultury Janusz Kociołek oraz Anna Sala - Dyrektor i Anna Tatara - Wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr I w Suchej Beskidzkiej. Gratulując tegorocznym laureatom organizatorzy już zaprosili wszystkich na kolejną edycję dyktanda.

W czasie oczekiwania na wyniki oprócz poczęstunku na uczestników czekały zorganizowane zajęcia plastyczne z tworzenia kwiatów z bibuły przygotowane przez instruktora GOK w Stryszawie.

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, Urząd Gminy w Stryszawie, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej oraz Liceum Ogólnokształcące nr I im. Marii Skłodowskiej – Curie w Suchej Beskidzkiej dziękują wszystkim uczestnikom i nauczycielom, którzy przygotowali młodzież i przeprowadzili eliminacje szkolne.

GOK Stryszawa