Święto Zabawki Ludowej


Święto Zabawki Ludowej

Stryszawa należy do najstarszego żywiecko-suskiego ośrodka zabawkarstwa ludowego w Polsce. Zabawki zaczęto tutaj wytwarzać w I połowie XIX w. Tradycja ta przechodziła z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu do dzisiejszego dnia na terenie tej gminy i w jej okolicach żyją twórcy ludowi, którzy wytwarzają zabawki. Warto wspomnieć, że od roku 2016 r. żywiecko-suskie zabawkarstwo wpisane jest na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego i ma szansę wpisu na listę UNESCO.

Święto Zabawki Ludowej to jedyna w Polsce impreza folklorystyczna promująca unikatowe tradycje zabawkarskie Stryszawy i okolic. Wieloletnie działania sprawiły, że tradycja ta jest wciąż żywa i dzięki temu miejscowość ta jest ważnym punktem na mapie turystyki kulturowej Polski. Odbywa się ona w okolicach „Dnia Dziecka”.

Pierwsze Święto lokalna społeczność i instytucje zorganizowały w roku 1997. Tradycja jego organizowania jest kultywowana do dnia dzisiejszego. Ideą Święta jest promocja i popularyzacja lokalnego dziedzictwa kulturowego jakim jest zabawkarstwo oraz kształtowanie poczucia więzi społeczności ze środowiskiem, tradycją rodzinną i regionalną.

Corocznie tematami Święta są inne zabawki, np. wozy, bryczki i karetki, koniki, ptaszki. Imprezie towarzyszą liczne konkursy dla dzieci i młodzieży zgodne z podanym tematem – na najlepiej wykonaną zabawkę, konkurs wiedzy o historii zabawkarstwa, konkurs na piosenkę o zabawce i inne. Po wyłonieniu zwycięzców na scenie przed licznie zgromadzoną publicznością pojawiają się zespoły regionalne, kapele góralskie, kabarety. Równolegle odbywa się kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, kiermasz gastronomiczny oraz inne atrakcje.

Od roku 2008 Święto Zabawki Ludowej w Stryszawie wspiera Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wspierającym oraz partnerem tej imprezy folklorystycznej było również Województwo Małopolskie.

Partner Główny przedsięwzięcia - edycja 2024: