Wystawa poplenerowa V Pleneru Malarskiego im. Władysława FrontaJubileuszowy, V Plener Malarski im. W. Fronta w Stryszawie

W roku 2015 w Stryszawie zorganizowano pierwszą edycję pleneru, który oprócz popularyzacji życia i twórczości Władysława Fronta był odpowiedzią m.in. na potrzebę integracji lokalnego środowiska malarzy. Czas leci szybko; w roku 2023 udało się przeprowadzić jubileuszową, piątą edycję plenerów, w których uczestniczyło 22 artystów.

Jubileuszowy plener malarski to ostatnie wydarzenie realizowane w ramach projektu „Dziedzictwo kulturowe Stryszawy - przekażmy to dalej”. Wśród malarzy amatorów, ale i profesjonalistów stryszawski plener malarski ma coraz większą rangę. Jego tegoroczna edycja odbyła się w okresie od 24 do 30 września 2023 r. Uczestnicy przez tydzień szukali do swoich obrazów ciekawych krajobrazów, miejsc i obiektów, których nie brakuje na terenie naszej gminy. Efektem tygodniowego pobytu w Stryszawie były 33 prace.

We wtorek 17 października w galerii Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie uroczyście otwarto wystawę prac tegorocznej edycji pleneru i go podsumowano. Otwarciu towarzyszyła młodzieżowa kapela ludowa Spod Jałowca działająca przy GOK. Zorganizowana wystawa poplenerowa wywarła ogromne wrażenie na licznie zgromadzonych uczestnikach wernisażu. Uroczystość otworzył Wójt Gminy Stryszawa Rafał Lasek - dziękując autorom prac i wyrażając nadzieję na kontynuację tego przedsięwzięcia w kolejnych latach.

Na wspólnym spotkaniu artystów i zwiedzających wystawę komisarz pleneru Rafał Lenart przedstawił prace wszystkich uczestników. W większości to obrazy olejne, akryle. Są też prace wykonane techniką akwareli, pasteli i gwaszu.

Tradycyjnie już organizatorzy plenerów przygotowali katalog wystawy, w którym zawarto niektóre namalowane przez uczestników dzieła. Wystawę można oglądać do końca roku 2023. Serdecznie zapraszamy!