Warsztaty z rzeźbienia konika
Warsztaty z rzeźbienia drewnianego konika to okazja, aby sprawdzić się w tej fascynującej dziedzinie rzeźbiarskiej i odkryć w sobie artystyczny potencjał. W tym roku Gminny Ośrodek Kultury zorganizował takie warsztaty dla siedmiu osób, którzy pod okiem instruktora, a zarazem doświadczonego twórcy ludowego uczyli się tworzyć tradycyjnego konika, którzy był tworzony w żywiecko-suskim ośrodku zabawkarskim od XIX w.
Stryszawa należy do najstarszego ośrodka zabawkarstwa ludowego w Polsce i Europie. Zabawki zaczęto tutaj wytwarzać w I połowie XIX w. Tradycja ta przechodziła z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu do dzisiejszego dnia na terenie gminy żyją twórcy ludowi, którzy wytwarzają zabawki.
Proces tworzenia rzeźby to także doskonały sposób na relaks i wyciszenie, a także na rozwijanie zdolności manualnych i wyobraźni. Ale tajniki tego rzemiosła nie są łatwe. Podczas 15 godzin zajęć uczestnicy spotkali się w „Domu Zabawkarza” i poznali podstawy rzeźbienia oraz malowania tej zabawki. W wszystko to w ramach realizacji projektu pt. „27. Święto Zabawki Ludowej w Stryszawie z drewnianym konikiem”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Uczestnicy warsztatów stworzyli własne, unikalne dzieła, które mogą być piękną ozdobą domu lub wyjątkowym prezentem dla bliskich. To również doskonała okazja do tego, aby nauczyć się nowych umiejętności, spędzić czas w kreatywny sposób i odkryć w sobie artystyczny talent.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury