Trzeci koncert w ramach Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

W niedzielę, 10 lipca br. o godz. 17.00 w Kościele Parafialnym pw. św. Józefa Robotnika w Zawoi Przysłop odbył się trzeci koncert w ramach XIII edycji Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej

i Kameralnej pod patronatem honorowym Jego Magnificencji, prof. dr hab. Wojciecha Widłaka, Rektora Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Kierownikiem artystycznym festiwalu jest dr hab. Wacław Golonka, prof. AMKP w Krakowie.

Dzięki gościnności Oo. Karmelitów Bosych, którzy są gospodarzami tej urokliwie położonej świątyniw Beskidach oraz dzięki współpracy z Babiogórskim Centrum Kultury im. dr U. Janickiej – Krzywdyjeden z koncertów festiwalu już po raz czwarty odbywa się w sąsiadującej ze Stryszawą Zawoi. Jak się okazuje koncert w tym wyjątkowym miejscu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców oraz przyjezdnych dostarczając słuchaczom wielu niezapomnianych wrażeń.

Na koncercie wystąpili młodzi, utalentowani artyści, absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie: Jakub Woszczalski – organy, laureat wielu konkursów solowych i kameralnych, pedagog prowadzący klasę organów w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II st. im. Kard. F. Macharskiego oraz Krzysztof Katana - skrzypce, zdobywca nagród w kilkudziesięciu konkursach, zarówno jako skrzypek, kameralista i pianista, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne, pedagog w Katedrze Kameralistyki AMKP w Krakowie, a także obecnie pierwszy skrzypek NOSPR w Katowicach.

Uczestnicy koncertu mogli usłyszeć bardzo ciekawy program prezentujący w większości utwory mało znanych kompozytorów niemieckiego i włoskiego baroku, romantyzmu jak i współczesną kompozycję czeskiego kompozytora Petra Ebena „Kleine Choralpartita Über „O Jesu, all mein Leben bist Du”.Słuchacze podziwiali kunszt wykonawczy artystów, a największymi brawami nagrodzili wykonanie Sonaty A-dur F. Mendelssohna na organy i ostatniego utworu, Chaconne g-moll T. A. Vitaliʹego na skrzypce i organy.

Koncert nagrodzony gromkimi brawami na długo pozostanie w pamięci zgromadzonej publiczności.

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie wraz ze współorganizatorami zapraszają na kolejny, czwarty i ostatni koncert tegorocznego festiwalu, który odbędzie się w niedzielę, 7 sierpnia w pięknym, zabytkowym, drewnianym kościele w Lachowicach. Serdecznie zapraszamy.

GOK Stryszawa