Powiatowy Konkurs O Złotą Warzechę

W sobotę, 19 listopada 2022 r. po raz dwudziesty, jubileuszowy odbył się Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych „O Złotą Warzechę”. Tym razem w Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie, w sali głównej nowego budynku. Z powodu pandemii nie odbył się konkurs w 2020 i 2021 roku. Ostatnie takie spotkanie konkursowe odbyło się 2019 roku w remizie OSP Lachowice. Uczestnicy: Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu suskiego oraz Zespół Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej długo musieli czekać na takie konkursowe spotkanie - „Święto tradycji kulinarnych Podbabiogórza”. Również organizatorzy i współorganizatorzy konkursu: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, Urząd Gminy Stryszawa oraz Starostwo Powiatowym w Suchej Beskidzkiej nie mogli doczekać się jubileuszowej edycji.

Po krótkim wstępie muzycznym kapeli „Spod Jałowca” działającej przy GOK Stryszawa wszystkich obecnych przywitała prowadząca, a następnie Wójt Gminy Stryszawa - Rafał Lasek i Starosta Powiatu Suskiego - Józef Bałos, którzy uroczyście otwarli to kulinarne święto. Głos zabrali również goście, którzy zaszczycili organizatorów swoją obecnością: Andrzej Pająk - Senator RP i Danuta Kawa - Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego. 

Kultywowanie tradycji kulinarnych Podbabiogórza to główny cel organizowanego od lat konkursu. W tym roku na stołach „królowały” potrawy przygotowane z kurczaka, które swoim smakiem zaskoczyły niejednego uczestnika, ale też przypomniały niektórym dawne smaki z dzieciństwa. W konkursie wzięło udział 13 grup, które przygotowały do oceny potrawy w dwóch kategoriach oraz tradycyjną nalewkę. Gospodynie w swoich regionalnych strojach przy pięknie udekorowanych stołach prezentowały przygotowane przez siebie pyszności, które po ocenie jury degustowane były przez wszystkich uczestników. Były wśród nich potrawy typowo regionalne, które dawniej przygotowywały nasze babcie i prababcie oraz te bardziej współczesne. Degustacji smakołyków oraz tradycyjnych nalewek domowej roboty towarzyszyła atmosfera świetnej zabawy przy muzyce i wspólnym śpiewie. 

Organizatorzy powołali dwie odrębne komisje, które oceniły uczestniczące w konkursie grupy w trzech kategoriach. Po degustacji wszystkich dań komisja pod przewodnictwem Jolanty Graczek - nauczyciela, specjalistki żywienia człowieka z Zespołu Szkół Ekonomiczno -Gastronomicznych w Żywcu postanowiła przyznać:

w I kategorii – potraw typowo regionalnych:

I miejsce – Stowarzyszenie „Koło Gospodyń w Białce” za swojskiego kurczaka w sosie śmietanowo - cebulowym

II miejsce – Stowarzyszenie KGW „Siedlisko - Stryszawa Górna” za rosół z ziemniakami

III miejsce – Stowarzyszenie „Nasza Wieś Śleszowice” za rosół z makaronem domowym

w II kategorii – potraw współczesnych opartych na tradycjach regionalnych:

I miejsce - KGW „ Swojska Gromada” Juszczyn za pasztet z kurczaka z kolorowym pieprzem w galaretce na soku z malin

II miejsce - KGW Kurów za kurczaka zapiekanego z jarzynami

III miejsce – KGW „Lubniczanki” z Lachowic za kurczaka faszerowanego kaszą gryczaną i śliwkami

Wyróżnienie otrzymał Zespół Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej za wyróżniającą się dekorację stołu i estetykę podania w obu kategoriach. Wręczono również rzeczowe nagrody specjalne ufundowane przez Ryszarda Czaickiego, Prezesa Małopolskiej Izby Rolniczej dla:

- KGW Stryszawa Dolna za placki z kurczaka z sosem borowikowym
- KGW Jachówka za rosół z liliputa z makaronem

w III kategorii – tradycyjnych nalewek:

I miejsce – KGW Targoszów za nalewkę z płatków róży

II miejsce – Stowarzyszenie „Nasza Skawica” za nalewkę z kwiatów czeremchy

III miejsce – Stowarzyszenie Miłośników Regionu Suskiego „Skarbiec Suski” za „migdałówkę z polskich migdałów”

Przyznano również nagrodę specjalną Muzeum Miejskiego Suchej Beskidzkiej dla:

- KGW Stryszawa Dolna za „winogronówkę”

- KGW Jachówka za nalewkę z „Bożego Drzewka”

Przyznano również wyróżnienie za udział dla KGW Bieńkówka.

„Złote Warzechy”, nagrody oraz podziękowania wręczyli Wójt Gminy Stryszawa - Rafał Lasek, Prezes MIR – Ryszard Czaicki, Przewodniczący Rady Powiatu - Jan Banaś oraz Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego – Danuta Kawa. Wszyscy gratulowali laureatom i dziękowali grupom uczestniczącym w konkursie zapraszając do udziału za rok.

Patronat medialny:
Małopolska Kronika Beskidzka
beskidzka24.pl
sucha24.pl
powiatsuski24.pl
suchainfo.pl

GOK Stryszawa