Powiatowe Dyktando 2022

Wyniki Powiatowego Dyktanda Ortograficznego 2022

W piątek, 04 listopada 2022, po trzyletniej przerwie w Liceum Ogólnokształcącym nr I im. Marii Skłodowskiej –Curie w Suchej Beskidzkiej odbyła się dziewiętnasta edycja Powiatowego Dyktanda Ortograficznego. Osiemnasta edycja, która miała miejsce w 2019 roku, jeszcze przed pandemią zgromadziła 36 uczestników, ale jak się okazało do udziału w tegorocznym dyktandzie chętnych nie brakowało. Zgłosiła się rekordowa liczba uczestników, bo aż 42 osoby.

Na powitanie uczestników konkursu przybyli przedstawiciele współorganizatorów: Janusz Kociołek -Naczelnik Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej oraz Anna Sala - Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr I w Suchej Beskidzkiej.

Tekst dyktanda, jak zawsze przygotowała dr Ewa Biłas-Pleszak, reprezentująca Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego, która też przewodniczyła Komisji Oceniającej. W jej skład weszli także poloniści: dr Mariusz Pleszak z III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Katowicach oraz mgr Małgorzata Skawińska i mgr Bernadetta Ewa Kot z suskiego Liceum Ogólnokształcącego.

Prace uczestników oceniano w dwóch kategoriach: w kategorii dziecięcej do kl.VI szkół podstawowych i w kategorii młodzieżowej. w której znaleźli się uczniowie kl. VII, VIII i szkół średnich. O godz. 10.00 starsi uczestnicy „balowali”, zmagając się z pisownią różnorakich odgłosów towarzyszących poznawaniu nowej tradycji halloweenowej , a i młodsi uczniowie szkół podstawowych ogodz. 11.00 też nie mieli łatwego zadania, gdyż „Piątki na piątkę” to tytuł „mrożącej krew w żyłach historii”. „To lokalna hiperniezwykła powiastka, która rozegrała się w samym centrum Suchej Beskidzkiej”.Te arcytrudne teksty dyktand przysporzyły uczestnikom nie lada trudności. Jury ciężko pracowało, ale po sprawdzeniu pracudało się wyłonić tych najlepszych. Wyniki przedstawiają się następująco:

W kategorii dziecięcej (szkoły podstawowe do kl. VI):

I miejsce – Zofia Stąpor - Szkoła Podstawowa w Bieńkówce

II miejsce – Wojciech Kołodziej - Szkoła Podstawowa w Naprawie

III miejsce – Amelia Seruga - Szkoła Podstawowa w Wysokiej

W kategorii młodzieżowej (klasy VII, VIII i szkoły średnie):

I miejsce – Kacper Żurek - Zespół Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej

II miejsce – Bartosz Popiela - Szkoła Podstawowa w Jordanowie

III miejsce – Michał Pyciak - Szkoła Podstawowa w Łętowni

Podsumowanie dyktanda i wręczenie dyplomów oraz nagród nastąpiło o godz. 14.00. Wyniki odczytała Przewodnicząca Jury – dr Ewa Biłas-Pleszak. Gratulując tegorocznym laureatom organizatorzy już zaprosili wszystkich na kolejną, jubileuszową edycję dyktanda.

W czasie oczekiwania na wyniki oprócz poczęstunku na uczestników czekały zorganizowane warsztaty z malowania tradycyjnych, drewnianych ptaszków stryszawskich przygotowane przez instruktora GOK w Stryszawie.

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, Urząd Gminy w Stryszawie, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej oraz Liceum Ogólnokształcące nr I im. Marii Skłodowskiej – Curie w Suchej Beskidzkiej dziękują wszystkim uczestnikom i nauczycielom, którzy przygotowali młodzież i przeprowadzili eliminacje szkolne.

GOK Stryszawa