Pierwszy koncert Beskidzkiego Festiwalu w Krzeszowie

Pierwszy koncert Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

W niedzielę, 20 czerwca 2021 o godz. 15.30 w kościele parafialnym w Krzeszowie, po roku przerwy związanej z zagrożeniem epidemicznym odbył się pierwszy koncert inaugurujący XII edycję Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej pod patronatem honorowym Jego Magnificencji prof. dr hab. Wojciecha Widłaka – Rektora Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Na koncercie pt.: „Nieznane przestrzenie brzmieniowe” wystąpili uznani artyści związani z AMKP w Krakowie: Karolina Zielińska – hang, Wojciech Kwiatek - klarnet oraz Wacław Golonka – organy, który jednocześnie jest kierownikiem artystycznym festiwalu i prowadzącym koncerty.

Każdy z koncertów w ramach festiwalu jest inny, w tym roku uczestnicy mogli usłyszeć arcyciekawy program, w większości utwory kompozytorów współczesnych. W kompozycjach można było usłyszeć m.in. wpływy muzyki żydowskiej, rosyjskiej jak i Ameryki Łacińskiej w mistrzowskim wykonaniu. Po raz pierwszy też zaprezentowano instrument perkusyjny o nazwie hang, stworzony stosunkowo niedawno, bo w 2000 r. w Szwajcarii przez Felixa Rohnera i Sabinę Schärer, co było nie lada zaskoczeniem i ciekawostką. Zgromadzona publiczność, stęskniona za uczestnictwem w koncertach na żywo nagrodziła wykonawców oklaskami na stojąco.

Organizatorzy zaprosili publiczność na kolejne koncerty w ramach Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Najbliższy odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 27 czerwca br. w kościele parafialnym w Zawoi-Przysłop.