Ostatni koncert za nami

Ostatni koncert Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

W niedzielę, 8 sierpnia Lachowice stały się szkockim uroczyskiem, a to za sprawą koncertu, który miał w miejsce w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. XII Edycja Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej zakończyła się właśnie w tym pięknym wnętrzu. 

Koncert nosił nazwę „Celtic triangle” i był swoistą lekcją szkockiego obyczaju. Niezwykli muzycy: Katarzyna Wiwer-sopran, Irena Czubek-Davidson-harfa, Lindsay Davidson-dudy szkocie oraz Wacław Golonka-organy, zabrali widzów w mocno dżdżyste, szkockie klimaty, prezentując muzyczną ich stronę. Muzycy stali się również znakomitymi narratorami tego spektaklu, opowiadając historie powstania utworów, legendy szkockie czy powiastki historyczne. 

Publiczność zgromadzona w kościele oczarowana była przede wszystkim sopranem Katarzyny Wiwer, która w iście aktorski sposób prezentowała partie śpiewane, podobnym entuzjazmem obdarzono głównych bohaterów tego wydarzenia, czyli dudy szkockie. Lindsey Davidson, jako wirtuoz tegoż instrumentu, dał pokaz swoich możliwości, wyrazem tego były niekończące się owacje przepełnionego widzami kościoła.  Warto zaznaczyć, że kompozytorem części utworów był sam artysta. Pozostaje mieć nadzieję, że szkocka muzyka na stałe zagościła w sercach uczestników koncertu.

Organizatorzy bardzo dziękują Wacławowi Golonce - kierownikowi artystycznemu festiwalu, partnerom, proboszczom parafii za współpracę, a Radiu Kraków i innym portalom za patronat medialny.   

Już dziś zapraszamy na festiwal w roku 2022.

GOK Stryszawa