Ostatni koncert Beskidzkiego Festiwalu, edycja 2023


W niedzielę, 10 września w kościele p.w. św. Anny w Stryszawie Górnej odbył się ostatni koncert, zamykający XIV Beskidzki Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej pod patronatem honorowym prof. dr hab. Wojciecha Widłaka, rektora Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Wykonawcami byli: Monika Bal - skrzypce i Wacław Golonka - organy. 

Skrzypaczka to młoda, niezwykle utalentowana artystka, absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach a Wacław Golonka to uznany, stale koncertujący w Polsce i zagranicą artysta, a także pedagog, profesor AMKP w Krakowie. W Stryszawie był to ich pierwszy, wspólny koncert, który stał się wyjątkową „ucztą muzyczną” dla przybyłej na koncert publiczności. 

Dr hab. Wacław Golonka, profesor AMKP Wacław Golonka znany jest już mieszkańcom i stałym odbiorcom koncertów, gdyż to on jest od początku kierownikiem artystyczny festiwalu, prowadzącym koncerty a niejednokrotnie wykonawcą. Zgromadzona publiczność mogła usłyszeć utwory na organy i skrzypce z towarzyszeniem organów oraz na skrzypce solo głównie kompozytorów okresu baroku, takich jak J. S. Bach J. F. Telemann, J. F. Haendel oraz słynne, późnobarokowe Adagio g- moll T. Albinoniʹego a także utwory mniej znanych kompozytorów okresu romantyzmu i neoromatyzmu, m.in. O. Riedinga, czy kończące koncert „Medytacje religijne” francuskiego kompozytora J. Massenetʹa. Wspaniale dobrany program koncertu, piękne brzmienie i współbrzmienie instrumentów zachwyciły słuchaczy, którzy nagrodzili artystów gromkimi brawami na stojąco.

Każdy koncert festiwalu jest inny, prezentowany na bardzo wysokim poziomie co czyni, że każdy z koncertów jest niezwykłym wydarzeniem artystycznym, na którym warto być. Publiczność, która przybyła na koncert to prawdziwi melomani i mimo wielu innych ofert spędzenia wolnego czasu wybrała właśnie kontakt z muzyką klasyczną na „żywo” za co serdecznie w swoim dziękujemy.

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie bardzo dziękuje współorganizatorom: proboszczom parafii, w których odbywały się koncerty, Babiogórskim Centrum Kultury im. dr U. Janickiej – Krzywdy, partnerom: Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Szkole Muzycznej I stopnia w Suchej Beskidzkiej oraz patronom medialnym za promocję koncertów organizowanych w ramach tegorocznej edycji festiwalu.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mogli zaprosić Państwa na koncerty w ramach XV, jubileuszowej edycji.