Ostatni koncert Beskidzkiego Festiwalu

W niedzielę 7 sierpnia br. o godz. 17.00 w zabytkowym, przepięknym, drewnianym kościele w Lachowicach odbył się ostatni w tym roku koncert w ramach XIII Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej pod patronatem honorowych prof. dr hab. Wojciecha Widłaka,rektora Akademii Muzycznej im.Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. 

Koncert zamykający tegoroczny festiwalbył wyjątkowy i niepowtarzalny zarówno pod względem wykonawczym jak i programowym. Organizatorzy i kierownik artystyczny festiwalu – dr hab. Wacław Golonka, prof. AMKP czuwają nad tym, aby każdy koncert był artystycznym wydarzeniem na wysokim poziomie wykonawczym. Artyści wystąpili w składzie: Wacław Golonka - organy i prowadzenie oraz duet akordeonowy duoAccosphere, który tworzą: Alena Budziňákowá i Grzegorz Palus.

W programie obok kompozycji organowych okresu baroku i klasycyzmu, znalazła się etiuda b-moll nr 4 Karola Szymanowskiego w transkrypcji na dwa akordeony oraz Bajki Václava Trojana - cykl siedmiu utworów skomponowany pierwotnie na orkiestrę symfoniczną i akordeon. Utwór mimo, że współczesny to nawiązujący do muzyki ilustracyjnej okresu romantyzmu zaskoczył i poruszył swym brzmieniem zgromadzoną publiczność. 

Ciekawy koncert połączony z urokliwym miejscem sprawił, że kolejny raz publiczność wyniosła wiele niezapomnianych wrażeń, a artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Kończąc trzynastą edycję festiwalu Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie dziękuje kierownikowi artystycznemu festiwalu, artystom, współorganizatorom, partnerom za współpracę oraz publiczności, dla której organizowane są koncerty za udział.

Organizatorzy po raz kolejny przekonali się, że koncerty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, a festiwal z roku na rok zyskuje nowych odbiorców, dlatego już dziś zapraszamy na kolejną edycję festiwalu w przyszłym roku.

GOK Stryszawa

Załączniki

 
DSC 1344.JPG 12.08.2022 | 5.07 MB
Pobierz