Koncert w Zawoi Przysłop


W niedzielę, 09 lipca br. o godz. 17.00 w Kościele Parafialnym pw. św. Józefa Robotnika w Zawoi Przysłop odbył się drugi koncert w ramach XIV Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej pod patronatem honorowym Jego Magnificencji, prof. dr hab. Wojciecha Widłaka, Rektora Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. 

Już po raz czwarty, dzięki gościnności Oo. Karmelitów Bosych, którzy są gospodarzami tego wyjątkowo pięknego miejsca w Beskidach oraz współpracy z Babiogórskim Centrum Kultury im. dr U. Janickiej – Krzywdy jeden z koncertów festiwalu odbywa się w sąsiadującej ze Stryszawą Zawoi Przysłop. Organizowane tutaj w ramach festiwalu koncerty cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców oraz przyjezdnych dostarczając słuchaczom wielu niezapomnianych wrażeń. Tym razem wystąpili młodzi muzycy, uzdolnieni studenci AMKP w Krakowie: Piotr Makoś - saksofon, Mikołaj Tokarczyk - organy oraz Krzysztof Bas – organy, a prowadzącym koncert był kierownik artystyczny festiwalu dr hab. Wacław Golonka, prof. AMKP, znany, stale koncertujący organista, utytułowany artysta.

W programie koncertu znalazły się przede wszystkim utwory organowe oraz mało znane ale piękne utwory na saksofon i organy, również transkrypcje na te instrumenty. Licznie zgromadzona publiczność mogła usłyszeć preludia J. S. Bacha, wybitnego przedstawiciela baroku oraz kompozytora romantyzmu C. Franckʹa ale też wirtuozowskie Preludium i fugę g-moll J. Brahmsʹa. Nazakończenie koncertu pięknie wykonana została 3-częściowa Sonata nr 1 na organy i saksofon altowykanadyjskiego kompozytora D. Bédardʹa. Słuchacze zauważyli niezwykle piękne brzmienie saksofonu, instrumentu rzadko używanego w muzyce klasycznej tym bardziej w liturgii kościelnej. Publiczność po wysłuchaniu koncertu nagrodziła młodych artystów doceniając ich kunszt wykonawczy brawami na stojąco.

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie wraz ze współorganizatorami już zapraszają na kolejny, trzeci koncert festiwalu, w niedzielę, 06 sierpnia do kościoła w Lachowicach.