Koncert w Lachowicach
W niedzielę 4 sierpnia br. o godz. 17.00 w zabytkowym, przepięknym, drewnianym kościele w Lachowicach odbył się kolejny, czwarty koncert w ramach jubileuszowego, XV Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej pod patronatem honorowych prof. dr hab. Wojciecha Widłaka, rektora Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Koncert jak każdy był wyjątkowy i niepowtarzalny zarówno pod względem wykonawczym jak i programowym. Organizatorzy i kierownik artystyczny festiwalu – dr hab. Wacław Golonka, prof. AMKP czuwają nad tym, aby każdy koncert był artystycznym wydarzeniem na wysokim poziomie wykonawczym.
Program koncertu podzielony był na dwie części. W pierwszej wysłuchaliśmy muzyki organowej okresu baroku w wykonaniu Eweliny Bachul. Artystka jest absolwentką AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Julina Gembalskiego prowadzącą także aktywną działalność pedagogiczną, występuje jako solistka i kameralistka na wielu festiwalach w kraju i za granicą, jest laureatką wielu konkursów organowych oraz nagrała dwie płyty z muzyką organową. Na koncercie wykonała utwory takich kompozytorów jak G. Fescobaldi, J. J. Froberger czy G. Muffat.
W drugiej części wystąpiła Blanka Dembosz- sopran z zespołem Szymon Wojnarowicz Trio w składzie: Szymon Wojnarowicz - fortepian, Łukasz Sobczyk - instrumenty perkusyjne, Krzysztof Mysona - kontrabas. Artyści zaprezentowali kilka renesansowych pieśni biblijnych w własnych aranżacjach jazzowych. Dla uczestników BFMOiK było to coś zupełnie nowego. Artyści w ciekawy sposób trafiają do odbiorcy z tekstami biblijnymi Starego Testamentu.
Blanka Dembosz ukończyła śpiew solowy na AM im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu oraz filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, jest laureatką wielu konkursów wokalnych. Prowadzi aktywną działalność artystyczną: jest przede wszystkim śpiewaczką, ale również improwizatorką, performerką, scenarzystką i poetką a także współorganizatorką i dyrektorką artystyczną wielu festiwali muzycznych. Obecnie występuje również z zespołem Szymon Wojnarowicz Trio, który regularnie koncertuje na krakowskich scenach. Zespół podąża za impresjonistycznym podejściem do muzyki, nie boi się eksperymentów i sięga po inspiracje pochodzące z muzyki dawnej, ludowej oraz etnicznej. Jednak zawsze pozostaje wierny własnej interpretacji i stylowi wyrazistej formy oraz świetlistych i barwnych improwizacji.
Uczestnicy docenili ciekawy program koncertu i wykonanie licznie uczestnicząc w wydarzeniu i nagradzając artystów gromkimi brawami. Zaprezentowana w tym dniu muzyka połączona z urokliwym miejscem stworzyła niezapomniany klimat po raz kolejny pozostawiając wiele niezapomnianych wrażeń.
Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie już zaprasza wszystkich na ostatni koncert, zamykający tegoroczny festiwal, który odbędzie się w Stryszawie, w kościele pw. św. Anny 8 września o godz. 16.30. Serdecznie zapraszamy.