Noworoczny Koncert w Kukowie.

W niedzielę, 15 stycznia br. o godz. 16.00 w sali widowiskowej OSP Kuków odbył się Koncert Noworoczny w wykonaniu Orkiestry Dętej Gminy Stryszawa. Ostatni taki koncert z publicznością odbył się w 2020 roku, przed wprowadzeniem obostrzeń związanych z pandemią. Wtedy też orkiestra obchodziła swój jubileusz 15-lecia działalności. W styczniu 2023 roku mija 18 lat działalności orkiestry, która od samego początku działa pod kierunkiem kapelmistrza, Krzysztofa Górskiego. Przez te lata w orkiestrze grało ponad 160 muzyków, a z tych, którzy od samego początku grają w orkiestrze oprócz kapelmistrza i trębacza K. Górskiego pozostali tylko: Ryszard Kachel - perkusja, Józef Krzeszowski - tenor i Adam Bargiel - klarnet. W orkiestrze często grali i grają całe rodziny np. ojciec i dzieci, a obecnie dziadek i czworo wnuków. Świadczy to tylko o tym, że muzykalność i muzykowanie, zwłaszcza w działających orkiestrach dętych też jest dziedzictwem przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

Na koncert przybyli zaproszeni goście, rodziny muzyków oraz mieszkańcy. Każdy Koncert Noworoczny orkiestry jest okazją do prezentacji osiągnięć mijającego roku, podziękowań, gratulacji i życzeń noworocznych. Na zakończenie koncertu takie podziękowania dla orkiestry z życzeniami dalszych sukcesów w imieniu Wójt Gminy Stryszawa - Rafała Laska złożyła Krystyna Wajdzik - Przewodnicząca Rady Gminy Stryszawa wraz z Renatą Chudzik - Dyrektorem GOK.
Orkiestra w 2022 mogła się pochwalić wieloma sukcesami i koncertami. Najważniejsze z nich to:
- I miejsce w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP
- II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych „Echo” w Naprawie
- wyróżnienie I stopnia w Finale Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych „ Echo Trombity” w Nowym Sączu
Oprócz występów na wydarzeniach w gminie były też koncerty orkiestry w Tenczynie i Krakowie.

Zgromadzona na tegorocznym koncercie publiczność nagradzała gromkimi oklaskami każdy wykonany przez orkiestrę utwór. Program koncertu w pierwszej części miał bożonarodzeniowy charakter. Kolędy zaśpiewał Jan Handzel, basista w orkiestrze, po którym popis swoich umiejętności na akordeonie guzikowym dał Antoni Kachel, młody, obiecujący muzyk. Kolejne części koncertu miały charakter przede wszystkim rozrywkowy. Podczas koncertu usłyszeliśmy również marsze, a na zakończenie koncertu, orkiestra zagrała oczekiwanego przez wszystkich Marsza Radetzkyʹego Johanna Straussa oraz tradycyjne „Sto lat” dla wszystkich obecnych.

Fot.: Magdalena Górska

GOK Stryszawa