Inauguracja Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej 2023
W niedzielę 11 czerwca 2023 o godz. 15.30 w kościele parafialnym w Krzeszowie odbył się pierwszy koncert inaugurujący XIV edycję Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej pod patronatem honorowym Jego Magnificencji prof. dr hab. Wojciecha Widłaka – Rektora Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Zarówno fakt patronatu honorowego jak i występ jednych z najlepszych instrumentalistów w Polsce na koncercie inaugurującym jest niewątpliwie nobilitacją dla festiwalu.
Inauguracja festiwalu była wyjątkowa dzięki zaprezentowanemu programowi i kunsztowi wykonawczemu artystów muzyków. Wystąpili: Stanisław Dziewior - trąbka, Władysław Szymański - organy. Obaj profesorowie, pedagodzy są związani z Akademią Muzyczną im K. Szymanowskiego w Katowicach. Podstawowym nurtem działalności artystycznej Stanisława Dziewiora jest praca w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, z którą związany jest od 1980 roku, pełniąc obecnie funkcję trębacza-solisty. Władysław Szymański - koncertujący organista, kompozytor, autor wielu publikacji na temat organów i muzyki organowej, a od 2016 r. rektor Akademii Muzycznej w Katowicach.
Każdy z koncertów festiwalu, ma inny, ciekawy program prezentowany przez znakomitych muzyków nad czym czuwa dr hab. Wacław Golonka – kierownik artystyczny festiwalu i zarazem prowadzącym koncerty a także koncertujący.
W tym roku uczestnicy mogli usłyszeć arcyciekawy program, w większości utwory kompozytorów okresu baroku. Koncert rozpoczął krótki utwór angielskiego kompozytora baroku J. Clarkeʹa - Trumpet Voluntary na trąbkę i organy znanego też pod nazwą „Marsz Króla Danii”. W programie znalazło się Preludium d -moll z Warszawskiej tabulatury z XVII w. Jana Podbielskiego, nie zabrakło utworów J.S Bacha - najwybitniejszego przedstawiciela tego okresu oraz A. Vivaldi ʹego, którego Largo i Trumpet Tune na trąbkę zachwyciło uczestników. Pełnią brzmienia zagrały organy w II Sonacie organowej c-moll - F. Mendelssohna - przedstawiciela niemieckiego romantyzmu. Na zakończenie koncertu zgromadzona publiczność usłyszała utwory francuskich kompozytorów - Toccatę G-dur na organy T. Dubois i Preludium do „Te Deum” M. A. Charpentierʹa na trąbkę i organy, z którego znany temat obrała sobie za sygnał Eurowizja. Publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami na stojąco.
Tegoroczny festiwal udało się zorganizować dzięki pozyskanemu przez Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023.
Organizatorzy zaprosili publiczność na kolejne koncerty w ramach Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Najbliższy odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 09 lipca br. w kościele parafialnym w Zawoi-Przysłop.