III koncert Beskidzkiego Festiwalu

Trzeci koncert Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

W niedzielę, 14 lipca br. o godz. 17.00 w Kościele Parafialnym pw. św. Józefa Robotnika w Zawoi Przysłop odbył się trzeci koncert jedenastej edycji Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej pod patronatem honorowym prof. dr hab. Stanisława Krawczyńskiego, Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie.

Już po raz drugi, dzięki gościnności Oo. Karmelitów Bosych, którzy są gospodarzami tego urokliwie położonego miejsca w Beskidach oraz dzięki współpracy z Babiogórskim Centrum Kultury im. dr U. Janickiej – Krzywdyfestiwal został poszerzony o koncert w sąsiadującej ze Stryszawą Zawoi Przysłop. Jak się okazuje koncert w tym wyjątkowym miejscu cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców oraz przyjezdnych i tak jak wcześniejsze dostarczył słuchaczom wielu niezapomnianych wrażeń. Wystąpili znani i cenieni artyści - muzycy: Wacław Golonka – organy, utytułowany, stale koncertujący artysta, związany z Akademią Muzyczną w Krakowie, który jednocześnie jest kierownikiem artystycznym festiwalu i prelegentem oraz Gustáv Beláček – bas, obdarzony przepięknym głosem, solista Orkiestry Filharmonii Słowackiej i Czeskiej. Występował na najbardziej prestiżowych salach koncertowych i festiwalach muzycznych.

W programie koncertu znalazły się przede wszystkim utwory wybitnych czeskich kompozytorów takich jak F. K. Brixi, J. F. N. Seger, tworzących w XVIII wieku oraz przedstawiciela okresu romantyzmu A. Dworzaka. Publiczność wysłuchała utworów organowych oraz 10 Pieśni biblijnych op. 99, a na bis czekała niespodzianka ze słynnym Ave Maria w mistrzowskim wykonaniu Gustáva Beláčka. Artyści za swój kunszt wykonawczy zostali docenieni przez licznie zgromadzoną publiczność brawami na stojąco.

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie wraz ze współorganizatorami zapraszają na kolejny koncert, zamykający festiwal, w niedzielę, 4 sierpnia do perełki architektury drewnianej - kościoła w Lachowicach. Wcześniej jednak, bo już w najbliższą niedzielę, 21 lipca w tym samym kościele odbędzie się koncert Bałtyckiego Kwintetu Dętego w ramach Festiwalu „Muzyka zaklęta w drewnie”, organizowanym przez Małopolską Organizację Turystyczną na szlaku architektury drewnianej. Serdecznie zapraszamy.

GOK Stryszawa