Góralska potańcówka, czyli.. Stryszawska Obyrtka



Choć Stryszawska Obyrtka przeszła już do historii, nie cichną głosy pełne zachwytów nad jej przebiegiem i organizacją. 23 września w Ośrodku Dziedzictwa Kulturowego w Stryszawie uczyliśmy tańczyć i śpiewać na babiogórską nutę w ramach projektu Potańcówki Wiejskie dofinansowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Nie straszna nam była deszczowa pogoda, ponieważ całe wydarzenie miało miejsce w sali konferencyjnej, przystrojonej niczym stara remiza w latach 50tych XX wieku. Serpentyny i balony wprowadziły naszych gości w zabawowy nastrój. 

Swoje umiejętności zaprezentowała Kapela Spod Jałowca oraz Kapela Susko Muzyka, która wciągnęła w obyrtki i tradycyjne tańce całą zgromadzoną publiczność. Dużo śpiewu, dużo tańca a nawet wybory najlepiej wystylizowanego górala i góralki! Na chętnych czekała profesjonalna foto-ścianka. Dzięki uprzejmości Koła Gospodyń Wiejskich w Stryszawie Dolnej goście mogli skosztować chleba ze smalcem, karkówki czy razowca z serem. Całość zakończyła się o północy, a warto zaznaczyć, że goście mieli ochotę na więcej. 

Stryszawska Obyrtka była wspaniałym pretekstem do spotkania na poziomie nie tylko wielopokoleniowym, kulturowym, ale przede wszystkim na poziomie pięknej tradycji muzyczno-tanecznej regionu podbabiogórskiego.



Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi
w programie Potańcówki Wiejskie.