Gminne Dożynki 2022

Dożynki Gminne 2022

W niedzielę, 21 sierpnia br. Sołectwo Stryszawa Dolna było gospodarzem XIX Dożynek Gminnych. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Św. Dziękczynną o godz. 12.00 w Kościele pw. św. Stanisława w Stryszawie Dolnej celebrowaną przez ks. Proboszcza Krzysztofa Dudziaka. Następnie korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą Gminy Stryszawa pod dyrekcją Krzysztofa Górskiego przemaszerował na plac przy nowym budynku ośrodka kultury. Tam też ze sceny powitano wszystkich gości, rolników i mieszkańców. 

Część oficjalna rozpoczęła się wręczeniem chleba wójtowi Gminy Stryszawa, Rafałowi Laskowi przez starostów dożynkowych, Bogusławę Pacholską i Wiesława Pieroga. Po oficjalnym otwarciu dożynek przez wójta i podziękowaniach skierowanych przez niego do gospodarzy i wszystkich rolników głos zabrał Andrzej Pająk - senator RP, który zaszczycił organizatorów swoją obecnością. 

Później nastąpiła część artystyczna, w której w programie znalazł się: koncert orkiestry dętej, którą można było usłyszeć już podczas Mszy św., występ kapeli „Spod Jałowca” okraszony gawędą w wykonaniu wyjątkowo utalentowanego Dominika Bogdana, konkursy dla dzieci i dorosłych, żywiołowy koncert zespołu „Pozytywnie Nakręceni”, a na zakończenie można było pobawić się przy muzyce zespołu „Klezmer Band”. 

Były też inne atrakcje: dmuchańce i animacje dla dzieci, stoiska z rękodziełem i produktami lokalnymi, a także smaczny poczęstunek dla uczestników przygotowany przez KGW Stryszawa Dolna. Można było spróbować żurku stryszawskiego, różnego rodzaju ciast i chleba ze smalcem oraz kiszonym ogórkiem. Świętowanie zepsuła nieco pochmurna i dżdżysta pogoda, jednak barwne stroje i bukiety kwiatów kół gospodyń wiejskich, które reprezentowały wszystkie sołectwa w gminie a nade wszystko piękne wieńce dożynkowe przygotowane przez Stryszawę Dolną i Stryszawę Górną, grupy wytypowane do reprezentowania gminy na Dożynkach Powiatowych w Zawoi rozświetlały te szarości pogodowe. 

Dzięki dożynkom można było też zrealizować się charytatywnie i pomóc choremu chłopcu dla, którego PCK Lachowice zbierało datki do skarbonek.

Organizatorzy dziękują wszystkim z Sołectwa Stryszawa Dolna, którzy przyczynili się do zorganizowania XIX Dożynek Gminnych i zaangażowali się w przygotowanie tej uroczystości.

GOK Stryszawa