Festiwal Ekologiczny EKO 2024

Sporo ostatnio się działo w Ośrodku Dziedzictwa Kulturowego w Stryszawie. W piątek 19 kwietnia odbył się już po raz szesnasty Festiwal Ekologiczny EKO-2024, który zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie wraz ze Starostwem Powiatowym w Suchej Beskidzkiej. Oprócz prawie 300 młodych uczestników festiwalu, wzięli w nim również udział eko-doradcy z powiatu suskiego. 

Tegorocznym temat tego powiatowego festiwalu brzmiał: „Planeta kontra plastik”, a był realizowany w ramach III Małopolskich Dni Klimatu i ogólnopolskimi obchodami Dnia Ziemi. To właśnie ten temat mogliśmy zobaczyć na przygotowanych przez młodych uczestników plakatach, czy też wybrzmiał w zaśpiewanych na scenie piosenkach.

Patronat medialny Festiwalu Ekologicznego:
Kronika Beskidzka
beskidzka24.pl
sucha24.pl
powiatsuski24.pl


Całość rozpoczęła się o godz. 9.00 od przeglądu piosenki ekologicznej, w której na scenie zaprezentowali się uczniowie z różnych szkół powiatu suskiego. Kiedy jedni śpiewali inni pisali; w tegorocznym konkursie wiedzy ekologicznej wzięło udział dziewięć osób. Wiedza uczestników była duża, dlatego potrzebna była dogrywka.

W konkursie wiedzy bezkonkurencyjny okazał się Rafał Polak ze Szkoły Podstawowej w Budzowie. Tuż za nim uplasował się Jakub Kunas ze Szkoły Podstawowej w Bieńkówce i dalej Wojciech Kita ze szkoły w Juszczynie.

Konkurs na piosenkę ekologiczną zgromadził 21 wykonawców, w tym zespoły muzyczne i soliści, którzy zostali ocenieni w trzech kategoriach. Zobaczmy kto zajął czołowe miejsca.

W I kategorii: dzieci młodsze - przedszkola i klasy 0 - II szkoły podstawowej

I miejsce: Zespół „MELODYJKI” – SP w Zachełmnej oraz Zespół „EKOPIERWSZAKI” -SP w Białce
II miejsce: Zespół „TROPICIELE” – ZSP w Palczy
III miejsce: Zespół wokalny – SP w Śleszowicach
Wyróżnienie: Zespół „JAGÓDKI – KIDS” – SP w Marcówce, ZUZANNA PIĄTEK – SP w Śleszowicach

W II kategorii: dzieci starsze z klas III - V szkoły podstawowej

I miejsce: Zespół „FANTAZJA” – SP nr 1 w Budzowie
II miejsce: Zespół „EKOLUDKI” – SP w Kukowie, Aleksandra Polak – SP w Marcówce
III miejsce: „EKOLODZY” – ZSP w Krzeszowie
Wyróżnienie: TERCET – ZSP w Zachełmnej, Zespół’ „HARCERZE – EKOLODZY” – ZSP w Palczy

W III kategorii: młodzież z klas VI-VIII szkół podstawowych

I miejsce: Zespół „SOPRANINO”- SP w Grzechyni
II miejsce: Zespół „EKO-TEAM” – ZSP w Baczynie
III miejsce: Zespół „EKO TRIO” – ZSP w Palczy

W konkursie na plakat wpłynęły 104 prace w kategoriach dzieci starsze i młodsze. Spośród tych, które spełniały regulaminowe wymagania wyłoniono 36 zwycięzców oraz osoby wyróżnione.


W kategorii: dzieci młodszych z klas I-III szkół podstawowych

I miejsce: Jakub Chudy (kl. I - SP w Białce), Oliwier Hada (kl. IV - SP 1 w Budzowie)
II miejsce: Mikołaj Dobosz (kl. II - SP w Zachełmnej), Weronika Surmiak (kl. IV - SP w Grzechyni), Milena Szczepaniak (kl. II - ZSP w Baczynie), Amelia Jopek (kl. IV - ZSP w Palczy), Dawid Jakubiak (kl. II - SP 1 w Stryszawie).
III miejsce: Natalia Gracjasz (kl. IV - ZSP w Lachowicach), Arkadiusz Głuc (kl. IV - SP 2 w Budzowie), Jakub Białończyk (kl. IV - SP w Grzechyni), Anna Łazarz (kl. IV - SP w Juszczynie), Barbara Madej (kl. I - SP w Śleszowicach), Miłosz Pilch (kl. II - SP 2 w Budzowie), Filip Nowak kl. III (ZSP w Lachowicach).
Wyróżnienie: Milena Biskup (kl. I - SP w Białce), Lena Kubielas (kl. IV - ZSP w Lachowicach), Mikołaj Furmański (kl. III - SP w Zachełmnej), Katarzyna Łazarz (kl. III - SP w Juszczynie), Karina Jopek (kl. II - ZSP w Baczynie), Lena Englot (kl. IV - SP 1 w Budzowie).

W kategorii: dzieci starsze z klas V-VIII szkół podstawowych

I miejsce: Natalia Gasek (kl. V - SP w Wieprzcu), Oliwia Gasek (kl. V - SP w Wieprzcu), Jakub Wątroba (kl. V - SP w Kukowie).
II miejsce: Iga Prusak kl. VII (ZSP w Lachowicach), Maria Nieciąg (kl. VIII - SP w Jachówce), Natalia Gałuszka (kl. VI - ZSP w Baczynie).
III miejsce: Adam Burliga (kl. VI - SP 1 w Budzowie), Lena Budzowska (kl. V - SP w Wieprzcu), Lena Wrzodek (kl. V - SP w Zachełmnej), Wiktoria Zborowska kl. VIII (SP w Zachełmnej).
Wyróżnienie: Oliwia Wadowska kl. VI (SP w Zachełmnej), Katarzyna Paluszek kl. VII (SP w Śleszowicach), Emilia Trzop (kl. VII - SP 1 w Stryszawie), Anna Wojtanek (kl. VI - ZSP w Baczynie), Alan Adamek (kl. VI - SP 1 w Budzowie), Julia Sałapatek (kl. VII - SP 1 w Budzowie).

Oprócz organizatorów: Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie i Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, imprezę wsparli współorganizatorzy: Gmina Stryszawa, Babiogórski Park Narodowy oraz Nadleśnictwo Sucha. To właśnie nasi partnerzy przekazali uczestnikom sadzonki klonu i świerka, nasiona łąki kwietnej oraz ciekawe publikacje przyrodnicze.

Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a nagrodzeni i wyróżnieni nagrody książkowe oraz gadżety ufundowane przez organizatora oraz jego partnerów.

GOK Stryszawa