Festiwal Ekologiczny EKO 2022

14. Festiwal Ekologiczny EKO-2022

Po pandemicznej przerwie powiatowy festiwal ekologiczny wrócił, a jego tegorocznym tematem było hasło „Inwestuj w naszą planetę”.

W tym roku impreza odbyła się w nowym budynku należącym do Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie. W jego głównej sali spotkali się przedstawiciele kilku szkół z powiatu suskiego, którzy wzięli udział w trzech eko-konkursach: w konkursie na plakat ekologiczny, na piosnkę w stylu eko, oraz w konkursie wiedzy.

Oprócz organizatora – Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie, imprezę wsparli współorganizatorzy: Gmina Stryszawa, Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, Babiogórski Park Narodowy oraz Nadleśnictwo Sucha.

Ideą konkursu na plakat było nie tylko propagowanie treści ekologicznych, ale również rozwijanie wyobraźni i umiejętności plastycznych dzieci oraz młodzieży. Na konkurs wpłynęły 52 prace, które powołana komisja oceniła w dwóch kategoriach. Poniżej wyniki.

W kategorii dzieci młodszych (kl. I-IV):

I miejsce: Natalia Szul (PSP SPSK w Kurowie), Marcel Jurek (ZS SP 1 w Makowie Podhalańskim), Artur Piela (ZSP w Lachowicach).
II miejsce: Lena Miś (SP w Kukowie), Zuzanna Bialas (SP w Wieprzcu), Dominik Kosek (SP w Śleszowicach).
III miejsce: Michał Cielecki (SP w Kojszówce), Krzysztof Małysa (ZS SP 1 w Makowie Podhalańskim), Mateusz Rusin (SP w Kukowie), Tomasz Pieczara (ZS SP 1 w Makowie Podhalańskim).

Wyróżnienia: Antoni Kaźmierczak (SP w Śleszowicach), Kinga Rzepka (PSP SPSK w Kurowie), Lena Trzop (ZSiSM SP 1 w Stryszawie), Weronika Gałuszka (ZSiSM SP 1 w Stryszawie), Kamila Stanek (SP w Tarnawie Dolnej), Gabriela Kwaśna (PSP SPSK w Hucisku-Pewelce), Bartosz Pikusa (PSP SPSK w Hucisku-Pewelce), Julia Kubieniec (ZSP w Lachowicach).


W kategorii dzieci starszych (kl. V-VIII):

I miejsce: Filip Jurkiewicz (ZS SP 1 w Makowie Podhalańskim).
II miejsce: Karolina Chrząszcz (ZSiSM SP 1 w Stryszawie), Weronika Targosz (SP w Śleszowicach), Maja Bryndza (ZS SP 1 w Makowie Podhalańskim).
III miejsce: Dominika Bargiel (SP w Kukowie), Antoni Rawski (ZS SP 1 w Makowie Podhalańskim), Patrycja Świerkosz (ZSiSM SP 1 w Stryszawie), Julia Stanek (SP w Tarnawie Dolnej).

Wyróżnienia: Emilia Kania (ZSP w Lachowicach), Jakub Krawczyk (SP w Kukowie), Antonina Rak (ZS SP 1 w Makowie Podhalańskim).

W przeglądzie piosenki ekologicznej wzięło udział 10 wykonawców, w tym zespoły muzyczne oraz soliści.

W kategorii: dzieci starsze (kl. III-V):

I miejsce: Zespół „Słoneczka” (ZSP w Lachowicach), Zespół „Marzenie” (ZS SP 1 w Makowie Podhalańskim).
II miejsce: Zespół „Ekoludki” (ZSP w Krzeszowie), Michał Stasik (ZS SP 1 w Makowie Podhalańskim).
III miejsce: Aleksandra Piątek (SP w Śleszowicach), Maja Wiechnik (SP w Kojszówce), Zespół „Skarb
Ziemi” (ZSiSM SP 1 w Stryszawie).


W kategorii: młodzież (kl. VI-VIII):

I miejsce: Weronika Targosz (SP w Śleszowicach).
II miejsce: Duet – Amelia Michniak i Maria Prorok (SP w Tarnawie Dolnej).
Wyróżnienie: Zespół „Ekolodzy” (SP w Kukowie).


Dla 7 uczestników przygotowano specjalny test z wiedzy ekologicznej. Na jego rozwiązanie dzieci i młodzież miała pół godziny czasu. Kto okazał się najlepszy?

I miejsce: Klaudia Niedziela (SP w Wieprzcu).
II miejsce: Martyna Bałos (SP w Juszczynie).
III miejsce: Maja Bryndza (ZS SP 1 w Makowie Podhalańskim).

Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali pamiątkowe dyplomy i kwiaty w doniczce, a nagrodzeni i wyróżnieni nagrody książkowe oraz gadżety ufundowane przez organizatora oraz jego partnerów.

Patronat medialny:
Kronika Beskidzka
beskidzka24.pl
suchainfo.pl
sucha24.pl