Festiwal Ekologiczny EKO 2019

Festiwal Ekologiczny EKO-2019

26 kwietnia br. w remizie w Lachowicach odbyła się już XIII edycja Festiwalu Ekologicznego. Jego tematem były gatunki zagrożone i ich ochrona.

Organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, natomiast współorganizatorami: Wydział Środowiska Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej, Nadleśnictwo Sucha, Babiogórski Park Narodowy, OSP Lachowice.

Uczestnicy festiwalu wzięli udział w trzech konkursach: konkurs wiedzy „Młody Ekolog”, konkurs na plakat zgodny z tegorocznym tematem festiwalu oraz konkurs na piosenkę ekologiczną.

Na plakatowy konkurs wpłynęły 94 prace, które zostały ocenione w trzech kategoriach. Po dokładnym obejrzeniu prac komisja postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia aż 29 uczestnikom pochodzącym z różnych zakątków naszego powiatu, a wystawę ich dzieł można było zobaczyć podczas festiwalu.

W konkursie wiedzy wystartowało 16 uczestników, dla których przygotowano 42 pytania testowe. W tym konkursie najlepsi okazali się: Dominika Lenart, ZSP Krzeszów (I miejsce), Tomasz Moskała, SP 1 Budzów (II miejsce), Katarzyna Kozina, SP Zawoja Mosorne (III miejsce).

Do konkursu na piosenkę zgłosiło się 16 wykonawców, zarówno zespołów jak i solistów, którzy oprócz piosenki o tematyce ekologicznej często prezentowali odpowiednie kostiumy nawiązujące do hasła festiwalu. Przedstawiamy wyniki tego konkursu.

W kategorii: dzieci młodszych z klas I-III szkół podstawowych oraz przedszkoli

I miejsce: Zespół „MAŁE WESOŁE NUTKI” (SP 2 Budzów)

II miejsce: Amelia Michniak (SP Tarnawa Dolna), Mikołaj Kołacz (SP Bieńkówka)

III miejsce: Maria Prorok (SP Tarnawa Dolna)

Wyróżnienie: Martyna Zawiła (SP Śleszowice)

W kategorii: dzieci starsze z klas IV-VI szkół podstawowych

I miejsce: WESOŁE NUTKI” (SP 2 Budzów)

II miejsce: Zespół Muzyczny (SP Bieńkówka)

III miejsce: „EKOLODZY” (SP Kuków), Patrycja Kosek (SP Śleszowice)

Wyróżnienie: Zespół „EKOLUDKI” (ZS i SM Stryszawa), Weronika Targosz (SP Śleszowice), Aleksandra Szczygieł (SP Śleszowice)

W kategorii: klasy VII, VIII i gimnazjalne

I miejsce: Zespół „EKOLODZY” (ZSP Krzeszów), Zespół „EKO-TEAM” (SP 1 Budzów)

II miejsce: nie przyznano

III miejsce: Zespół „EKOZIOMKI” (SP Bieńkówka)

Wyróżnienie: Zespół „PĘDZĄCY OBROŃCY” (ZS Zawoja Wilczna)

Najlepsi otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez organizatora i Powiat Suski, oraz publikacje i upominki przygotowane przez Nadleśnictwo Sucha oraz Babiogórski Park Narodowy. Bez względu na zajęte miejsce w konkursie każdy uczestnik i zespół biorący udział w festiwalu otrzymał pamiątkowy dyplom, oraz sadzonkę aksamitki.

GOK Stryszawa