Europejskie Dni Dziedzictwa za nami

Kolejne wydarzenie w ramach programu „EtnoPolska 2021” za nami.

W dniach 11 - 12 września 2021 r. Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie po raz kolejny włączyło się w obchody Dni Otwartych w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, tym razem pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”, organizowanych pod egidą Narodowego Instytutu Kultury. 

Już w sobotę uczestnicy tej imprezy mogli bezpłatnie zwiedzać wszystkie wystawy czy wziąć udział w bezpłatnych warsztatach z malowania zabawek. Natomiast w niedzielę sobotnia oferta poszerzyła się o stoiska twórców ludowych z pokazami tworzenia rękodzieła. 

Oprócz zabawkarzy, z których dumna i znana jest Stryszawa swoje dzieła prezentowały bibułkarki, hafciarki i koronkarka. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska stryszawskich kół gospodyń wiejskich, które przygotowały tradycyjne potrawy do degustacji. Można było spróbować chleba ze smalcem, ogórków kiszonych, miejscowych wyrobów wędliniarskich i ciast drożdżowych, a także unikatowego smaku „żurku stryszawskiego”, góralskiej kwaśnicy czy dawnej „kulasy” z omastą, potrawy zwanej też zacierką, zrobioną z tartych ziemniaków. Dodatkowo na oczach uczestników wypiekano w piecu chlebowym podpłomyki z mąki razowej, podawane z masłem i różnymi innymi dodatkami. 

Smaki dziedzictwa, zarówno dotyczące twórczości ludowej jak i te związane z lokalnymi tradycjami kulinarnych przyciągnęły wielu odwiedzających. Prawie 300 osób w niedzielę odwiedziło Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej. Wszystkie te atrakcje dodatkowe towarzyszące Europejskim Dniom Dziedzictwa były możliwe dzięki realizacji projektu pn.: „Stryszawa - miejsce z tradycją i klimatem” w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”. Organizatorzy mają nadzieję, że kto w tych dniach odwiedził Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej to nie żałował i na długo zapamięta smak lokalnego dziedzictwa.

GOK Stryszawa