Europejskie Dni Dziedzictwa w Stryszawie. Edycja 2023


„Żywe dziedzictwo- tradycje od pokoleń” to temat tegorocznych, 31. Europejskich Dni Dziedzictwa, w których organizację od wielu lat włącza się Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Stryszawie. Tym razem dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023. można było zorganizować dla odwiedzających więcej atrakcji związanych z lokalnym dziedzictwem kulturowym. 

W weekend 9-10 września zaprosiliśmy uczestników do bezpłatnego zwiedzania wystaw oraz udziału w warsztatach z malowania zabawek. Zaprosiliśmy też twórców, których można było spotkać na specjalnie przygotowanych stoiskach. W sobotę dodatkowo organizowano finisaż czasowej wystawy rzeźby – „Sztuka latania” Zbigniewa Burego, która spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. W niedzielę uczestnicy mieli okazję skorzystać z dodatkowych atrakcji: Koła Gospodyń Wiejskich ze Stryszawy Górnej i Targoszowa przygotowały pyszne potrawy regionalne do degustacji. Nie zabrakło słynnego „stryszawskiego żurku”, chleba ze smalcem, ogórków kiszonych, galaretek wieprzowych oraz ciast, drożdżowych kołaczy na słodko i ostro. 

Można też było samemu wypiec i spróbować pysznych podpłomyków z dodatkami. Podczas niedzielnego popołudnia na scenie wystąpiła działająca przy GOK w Stryszawie kapela ludowa „Spod Jałowca” i Gminna Orkiestra Dęta. Można też było po raz pierwszy zobaczyć film o Piotrze Mentlu - zabawkarzu ze Stryszawy, który jako czwarte pokolenie kontynuuje rodzinne tradycje zabawkarskie i przekazuje je swoim dzieciom. Podzielił się także swoimi umiejętnościami z uczestnikami warsztatów, gdyż pod jego okiem grupa chętnych w różnym wieku malowała drewniane zabawki. 

Prawie 100 osób skorzystało z bezpłatnych warsztatów prowadzonych przez 2 dni przez instruktorów GOK a jeszcze więcej zobaczyło wystawy związane z zabawkarstwem i inne. Piękna pogoda i niespodzianki, które w tych dniach czekały na odwiedzających Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie wprawiały wszystkich w dobry, zabawowy nastrój.