Defibrylator AED na budynku Ośrodka Dziedzictwa Kulturowego w Stryszawie
Nagłe zatrzymanie krążenia u człowieka jest jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. W takich momentach każda minuta jest na wagę złota. Jednym z najważniejszych narzędzi w walce z tym problemem jest Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED). Każda minuta bez defibrylacji zmniejsza szanse na przeżycie o około 10%.
AED to urządzenie, które analizuje rytm serca i w razie potrzeby dostarcza impuls elektryczny, który może przywrócić prawidłowy rytm serca. CO jest ważne - jest ono zaprojektowane tak, aby mogły go używać osoby bez wykształcenia medycznego. Właśnie takiego urządzenia w Stryszawie Dolnej brakowało. Dlatego też trójka mieszkańców Stryszawy postanowiła pozyskać pieniądze na zakup tego ważnego urządzenia.
O ile w Górnej Stryszawie jest siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej, która posiada swój defibrylator
i w tamtej części wsi mogą oni szybko pomóc, o tyle Dolna Stryszawa musi trochę dłużej czekać na ich przyjazd, a każda minuta jest cenna. Co więcej, w Stryszawie Dolnej odbywa się główna impreza plenerowa gminy, również tutaj znajduje się kościół, szkoła, dom kultury, boisko sportowe, ważne sklepy.
Wspomniane urządzenie nie jest tanie. Jednak mieszkańcom udało się pozyskać środki z programu „Działaj Lokalnie” oraz od lokalnych darczyńców. Pozyskano prawie 10 000 zł.
AED jest intuicyjny w obsłudze i wyposażony w instrukcje głosowe, które prowadzą użytkownika krok po kroku przez cały proces ratunkowy. Jednak aby oswoić mieszkańców z takim sprzętem to w ramach projektu zaplanowano również szkolenia z jego obsługi, które odbyły się w Ośrodku Dziedzictwa Kulturowego. Zresztą na ścianie tego budynku defibrylator został zawieszony. Szkolenie z obsługi AED pozwala na zdobycie praktycznych umiejętności, które zwiększają pewność siebie w sytuacjach zagrożenia życia.
Szkolenia poprowadzili strażacy z OSP Stryszawa, którzy oprócz pokazania jak używać tego typu sprzęt zaprezentowali zasady prowadzenia tzw. resuscytacji, czyli masażu serca – umiejętności, którą równocześnie z defibrylacją powinno się prowadzić.
Zakup tego typu urządzenia to inwestycja w bezpieczeństwo i zdrowie nas wszystkich. Dzięki niemu
i zdobytym umiejętnościom możemy nie tylko przyczynić się do uratowania życia, ale także zwiększyć naszą pewność siebie i gotowość do działania w sytuacjach kryzysowych.
Realizatorzy tej inicjatywy dziękują wszystkim darczyńcom:
- program Działaj Lokalnie realizowany przez Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia ze Stryszawy
- firma PACYGA Meble
- sklep TOP MARKET ze Stryszawy
- mechanika samochodowa Wulkan Bosch Diesel Service z Suchej Beskidzkiej
- sklep Chorten ze Stryszawy
- sklep internetowy z drewnianymi upominkami gift-4ever.pl
- grawernia24.pl
- producent szachów Jan Żurek ze Stryszawy
- warzywniak Stryszawa, Tomasz Kowaliczek
Dofinansowano z programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia w Stryszawie.