Ceramika z Węgier w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej

Od 12 czerwca 2024 w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej można zobaczyć wystawę pięknej ceramiki - dzieła węgierskiego mistrza Balázasa Badára i jego ucznia Bozsika Kálmána. Tytuł wystawy jest intrygujący: „Wpływ secesji ludowej i popularnej na twórczość Balázsa Badára i Kálmána Bozsika”.

Burmistrz Kunszentmárton wraz z pracownikami tamtejszego muezum przywieźli najpiękniejsze dzieła mistrzów garncarstwa z dwóch miast Wielkiej Niziny Wegierskiej: Kunszentmárton i Mezőtúr. Obaj twórcy wyróżniali się na tle swoich rówieśników w dziedzinie ludowej ceramiki secesyjnej na Węgrzech i z ich rąk wyszła praca najwyższej jakości. Nie sposób wymienić liczby krajów, w których ich prace wystawiono na wystawach przemysłowych i światowych oraz przeglądach miedzynarodowych, a sława i uznanie, jakie osiągnęli, są dziś niemal niewyobrażalne.

Oprócz węgierskiej sztuki ludowej, mistrzowie garncarstwa Balázs Badár i Kálmán Bozsik byli pod wpływem tradycji sztuki ozdobnej Bliskiego Wschodu, a zwłaszcza Turcji.

Kuratorzy, którzy zrealizowali i zorganizowali wystawę:

dr. Gabriela Pusztai - hystoryk i Zsolt Pusztai - etnograf


Wystawa została wsparta przez:

dr. Csaba János Latorczai wiceminister ds. rozwoju regionalnego

Program Narodowego Funduszu Kultury

Samorząd Miasta Mezőtúr

Urząd Gminy Stryszawa

Wystawę można obejrzeć do 27 lipca 2024. Zapraszamy do jej zobaczenia!