Beskidzki Festiwal - pierwszy koncert w Krzeszowie

Pierwszy koncert Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

Już po raz jedenasty w naszej gminie zabrzmiały między innymi organy. Inauguracja Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbyła się w niedzielne popołudnie 12 maja w Krzeszowie.

Paulina Tkaczyk oraz Marek Stefański to pierwsi artyści, którzy wystąpili w ramach Festiwalu. Pani Paulina jest klawesynistką, flecistką i pianistką. Jako solistka i kameralistka brała udział w wielu prestiżowych festiwalach i koncertach w Polsce i za granicą. Współpracuje z wieloma muzycznymi zespołami. W 2001 r. otrzymała Nagrodę Edukacyjną Miasta Krakowa, w 2003 r. zdobyła wyróżnienie na Konkursie Klawesynowym Wyższych Uczelni Niemieckich w Saarbrücken. Za szczególne osiągnięcia artystyczne otrzymała w 2004 r. Stypendium Twórcze Miasta Krakowa.

Pan Marek Stefański ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów otrzymując w 1994r. dyplom z wyróżnieniem. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzycznych. W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007. Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie na stanowisku adiunkta.

Artyści zagrali na klawesynie i organach, prezentując wybitne dzieła na te instrumenty z XV i XVIII w. Nie zabrakło również dzieł współczesnego kompozytora jakim jest Witold Lutosławski oraz improwizacji na tematy polskich pieśni Maryjnych.

Tuż po koncercie duże zainteresowanie wzbudził klawesyn – czyli instrument strunowy szarpany wyposażony w klawiaturę, zaliczany do cytr i znany już w Europie od czasów renesansu.

Kolejny koncert w ramach Beskidzkiego Festiwalu zaplanowano na niedzielę 9 czerwca, o godz. 16.30 w kościele p.w. Św. Anny w Stryszawie. Na tym koncercie wystąpi Zespół Akademii Muzycznej w Krakowie. Szczegóły dotyczące kolejnych koncertów można odnaleźć na plakatach oraz na stronie internetowej stryszawa.pl. ZAPRASZAMY!

GOK Stryszawa