Beskidzki Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej - koncert w Hucisku


W niedzielę, 30 czerwca br. o godz. 16.00 w Kościele pw. Niepokalanego Serca NMP w Hucisku odbył się drugi koncert w ramach XV Beskidzkiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej pod patronatem honorowych prof. dr hab. Wojciecha Widłaka, rektora Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. 

Drugi koncert ale po raz pierwszy zorganizowany w tej miejscowości. Udało się to dzięki jubileuszowej edycji festiwalu oraz dofinansowaniu ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024. Było to wielkie wyróżnienie i zarazem wydarzenie dla lokalnej społeczności tej małej miejscowości, oddalonej od instytucji kultury. To zwykle tutejsza społeczność sama tworzy kulturę przy parafii, szkole, przy wsparciu KGW czy OSP. 

Tym razem wyjątkowi artyści-muzycy a właściwie artystki odwiedziły Hucisko i wystąpiły w miejscowym kościółku przed zgromadzoną publicznością. Zespół „Musica Graziosa” w składzie: Katarzyna Wiwer - sopran, Agnieszka Kaczmarek-Bialic - harfa oraz Paulina Tkaczyk-Cichoń - klawesyn, flet traverso. 

Koncert jak każdy w ramach festiwalu był wyjątkowy i niepowtarzalny zarówno pod względem wykonawczym jak i programowym. Organizatorzy i kierownik artystyczny oraz prowadzący poszczególne koncerty festiwalu – dr hab. Wacław Golonka, prof. AMKP czuwają nad tym, aby każdy koncert był artystycznym wydarzeniem na wysokim poziomie wykonawczym. W programie obok kompozycji okresu baroku znalazł się utwór „Krzak bzu” Sergieja Rachmaninowa a także współczesne, przepiękne kompozycje Wojciecha Kilara - wokaliza z filmu „Dziewiąte wrota”, „Ave Maria Andina” José Bragato oraz „Taniec motyli”- kompozycja na harfę samej wykonawczyni Agnieszki Kaczmarek - Bialic. 

Zgromadzeni byli pod ogromnym wrażeniem zaprezentowanych utworów, instrumentów no i przepięknego sopranu Katarzyny Wiwer. Artystki zostały nagrodzone gromkimi brawami na stojąco. Ciekawy koncert połączony z urokliwym miejscem sprawił, że wydarzenie to na długo pozostanie w pamięci uczestników. Szczególnie ciepłe podziękowania i słowa uznania zarówno dla artystek jak i publiczności, zwłaszcza tej najmłodszej skierował ks. Zbigniew Oczkowski, Proboszcz Parafii, który od sześciu lat rozbudowuje kościół.

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie już zaprasza wszystkich na trzeci koncert, który odbędzie się już 14 lipca w Zawoi - Przysłop, w kościele pw. św. Józefa Robotnika o godz. 17.00.