30 Posiady Gawędziarskie

VENI, VIDI, VICI. Czyli nasi przybyli, zobaczyli i ZDOBYLI!

14 listopada góralska delegacja z Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie wyruszyła do Milówki, by walczyć o najwyższe miejsca na podium w 30 Posiadach Gawędziarskich oraz 32 Konkursie Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i Śpiewu Tradycyjnego.

W Posiadach udział wzięła Paulina Kłapyta, pod okiem instruktor Anny Pituły-Bieli, natomiast w konkursie muzycznym pod opieką instruktora Wojciecha Kubasiaka znalazł się Dominik Bogdan oraz Emilia Urbaniec. By dodać otuchy swoim podopiecznym w konkursie wystartowali również sami instruktorzy.

Jury bardzo pozytywnie zareagowało na wszystkie występy naszych reprezentantów. Rodzinna atmosfera konkursu i przychylne opinie współzawodników napawały dumą ale i nadzieją na dobre wyniki. Warto zaznaczyć, że do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba chętnych. O zwycięstwo walczyło 37 gawędziarzy oraz 108 muzyków i zespołów regionalnych.

Komisja obradowała w składzie: Janusz Legoń – krytyk teatralny, dr hab. Jadwiga Wronicz – emerytowana profesor Instytutu Języka Polskiego PAN, Waleria Prochownik – gawędziarka i pisarka, Agnieszka Chrudzimska – sekretarz Jury, dr Bożena Lewandowska – etnomuzykolog, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, Przemysław Ficek – muzyk, folklorysta z Jeleśni, Czesław Węglarz – muzyk, folklorysta z Ciśca, Dariusz Kocemba –Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Wyniki konkursu okazały się dla naszej gminy bardzo korzystne. W kategorii multiinstrumentalista miejsce pierwsze zajął Wojciech Kubasiak, w kategorii gawęda wygrała Anna Pituła-Biela, w kategorii gry na unikatowych instrumentach ludowych miejsce trzecie zajął Dominik Bogdan. Dobry przykład swoim podopiecznym dali instruktorzy ODK, wygrywając oba konkursy a tym samym potwierdzając swoją klasę mistrzowską.

Serdeczne gratulacje należą się również Paulinie Kłapycie oraz Emilii Urbaniec za ogromne zaangażowanie, kapitalne występy oraz odwagę i determinację w walce w bardzo wymagającym konkursie.

Fot.: S. Karpinski

GOK Stryszawa