27. Święto Zabawki Ludowej w StryszawieOd 31 maja do 2 czerwca 2024 r w Stryszawie odbyło się 27. Święto Zabawki Ludowej. Tematem przewodnim był drewniany konik, popularna i lubiana przez dzieci zabawka wytwarzana w żywiecko-suskim ośrodku już w XIX w. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Rafał Lasek – Wójt Gminy Stryszawa. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, natomiast Główny Partner Przedsięwzięcia to województwo małopolskie, dlatego też ta folklorystyczna impreza kulturalna znalazła się na liście „Małopolska wizytówka”.

Obchody Święta Zabawki już w piątek rozpoczęło otwarcie wystawy pokonkursowej, połączone z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej. Na wystawie można było zobaczyć 62 prace – konie wykonane przez 33 uczestników. Najwięcej prac złożono w kategorii osób powyżej 16 roku życia i dorosłych.

Oficjalne otwarcie imprezy miało miejsce w sobotnie popołudnie pierwszego czerwca, podczas którego wszystkich zgromadzonych powitał Wójt Gminy Stryszawa Rafał Lasek oraz Dyrektor GOK Renata Chudzik. Szczególnie ciepłe słowa skierowali w kierunku wszystkich dzieci w dniu ich święta i twórców ludowych - zabawkarzy, którzy przez dwa dni byli w centrum zainteresowania wszystkich przybyłych na tę imprezę.

Po oficjalnej części rozpoczął się przegląd prezentacji dziecięcych i młodzieżowych grup konkursowych. Grupy szkolne przygotowały krótkie inscenizacje słowno – muzyczne oraz pięknie pomalowane konie. Udział w konkursie wzięły cztery szkoły z terenu gminy– Szkoła Podstawowa nr 2 w Stryszawie, ZSP w Lachowicach, ZSP w Krzeszowie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Stryszawie.

Po zakończeniu konkursu zgromadzeni mogli podziwiać kolejno występy: Kapeli spod Jałowca, grupy Cheerleaders z Akademii Sportu Fit Motiv, Akademii Tańca Step Up Academy. W tym czasie obradowała komisja konkursowa w składzie: Andrzej Peć, Dariusz Gorycki oraz Wojciech Kubasiak. Zaraz po ogłoszeniu wyników na scenie pojawiły się Kapela Susko Muzyka i Kapela Kosor. Gwiazdą sobotniego wieczoru była Kasia Cerekwicka z zespołem. Zabawę pod gwiazdami prowadził do późnych godzin nocnych zespół Contra Band.

Ostatni dzień 27. Święta Zabawki Ludowej w Stryszawie rozpoczęły występy: Orkiestry Dętej Gminy Stryszawa, Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Lipowianie” z Lipowej, Zespołu Regionalnego „Juzyna” z Zawoi oraz Zespołu Regionalnego „Zbyrcok” z Juszczyna. Występ znanego Kabaretu JURKI, oprócz salw śmiechu na widowni spowodował, że nawet słońce wyszło zza chmur i pozostało już do końca imprezy. Wieczór swoim koncertem uświetniła Kapela Ogórkia zaraz potem wystąpił Kordian z zespołem gromadząc wokół sceny coraz większą widownię.

Całości wydarzenia towarzyszyły: pokazy tworzenia drewnianych zabawek ludowych wraz z warsztatami, prezentacje innego rękodzieła na kiermaszu sztuki ludowej, kiermasz gastronomiczny, możliwość spróbowania smakołyków regionalnych przygotowanych przez lokalne KGW, ścianka wspinaczkowa GOPR, przeróżne animacje dla dzieci z konkursami oraz przejazdy specjalną kolejką turystyczną.

Patronat nad imprezą objęli:
Kronika Beskidzka
Radio Kraków
powiatsuski24.pl
sucha24.pl
tuzywiec.pl
beskidzka24.pl
zywiec.info
tuzywiec.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


PARTNER GŁÓWNY PRZEDSIĘWZIĘCIA:

Małopolska                                             


Zapraszamy na strony internetowe i socialmedia Małopolski !

malopolska.pl
https://www.malopolska.pl/marka-malopolska/wizytow...
facebook.com/lubiemalopolske