26. Święto Zabawki Ludowej

Wózkiem do Stryszawy na 26. Święto Zabawki Ludowej

To tytuł projektu, który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku m.in. na organizację naszej największej imprezy Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie pozyskał kwotę 75 000 zł.

Tegorocznym tematem Święta Zabawki są wózki dla lalek i wozy drabiniaste. Ale projekt nie tylko polega na zorganizowaniu dużej imprezy folklorystycznej. To również pewne działania związane z popularyzacją żywiecko-suskiego zabawkarstwa. A jakie to zadania?

Oprócz samej imprezy zorganizujemy:
- nagranie dwóch promocyjnych filmów,
- nagranie filmu o zabawkarskiej rodzinie Mentlów,
- warsztaty dla chętnych dzieci z malowania wózków 
- stworzymy nową zabawkę do Parku Drewnianej Zabawki Ludowej
- przygotujemy pokonkursową wystawę zabawek
- wydamy zaktualizowany folder promujący zabawkarstwo, zabawkarzy i Beskidzkie Centrum Zabawki Ludowej

Można powiedzieć że finałem projektu jest 26. Święto Zabawki Ludowej, podczas której m.in. będzie można zobaczyć jak powstaje tradycyjna, drewniana zabawka ludowa z żywieckiego ośrodka zabawkarskiego.

Warto wspomnieć, że w marcu 2023 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraził zgodę na rozpoczęcie prac nad wnioskiem „Tradycyjne zabawkarstwo drewniane” do wpisu na listę UNESCO.

Projekt Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

GOK Stryszawa