25. Święto Zabawki w Stryszawie



25. Święto Zabawki Ludowej

W dniach 03- 05.06.2022 w Stryszawie odbyło się 25., jubileuszowe Święto Zabawki Ludowej. Wydarzenie rozpoczął Benefis zasłużonego twórcy ludowego Władysława Klimasary, laureata nagrody im. O. Kolberga „za zasługi dla kultury ludowej”. 85. rocznica urodzin i 70. pracy twórczej to ważny powód do świętowania, składania gratulacji i życzeń jubilatowi, który jest obecnie najstarszym, czynnym przedstawicielem żywiecko-suskiego zabawkarstwa.

Gratulacje od władz gminnych, powiatowych i z rąk senatora RP Andrzeja Pająka, a także od instytucji kultury przyjmowała żona jubilata Ludwika, gdyż ze względów zdrowotnych pan Władysław nie mógł uczestniczyć w Benefisie. Zgromadzeni goście mieli przyjemność obejrzenia filmu zrealizowanego specjalnie z tej okazji, wystawy prac Władysława Klimasary, wysłuchać kapeli „Spod Jałowca” oraz spróbować jubileuszowego tortu.

Gości uroczyście przywitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Renata Chudzik oraz Wójt Gminy Stryszawa Rafał Lasek. Po zakończeniu Benefisu rozpoczęła się konferencja pn. „Dziecko a zabawka drewniana – dawniej i dziś”. W wydarzeniu uczestniczyli nie tylko twórcy, ale przede wszystkim osoby zainteresowane twórczością ludową i folklorem. Konferencja zakończyła się przed godziną 17:00 debatą pokoleniową twórców zabawkarzy.

W sobotę, wydarzenia kulturalne związane z obchodami 25. Święta Zabawki przeniosły się na teren Centrum Sportu i Rekreacji, przy Szkole Podstawowej nr 2 w Stryszawie, a królował im „dudek”, motyw przewodni tegorocznego święta. Patronat honorowy nad całą imprezą objął Wójt Gminy Stryszawa - Rafał Lasek i Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego. Po uroczystym otwarciu na scenie zaprezentowały się szkolne grupy konkursowe a następnie: Kapela Spod Jałowca, zespół Nice Voice, iluzjonista - Konrad Mościński, Gminna Orkiestra Dęta, Kapela „Mała Ziemia Suska”. Gwiazdą wieczoru była Halina Młynkova, której koncert przyciągną ogromną liczbę widzów. Do późnych godzin nocnych widzów bawił zespół Klezmer Band.

W tym dniu wielkim zainteresowaniem cieszyła się oczywiście zabawka i jej twórcy, którzy na stoiskach prezentowali swoją twórczość, pokazując jak powstają niektóre z nich. W porównaniu z poprzednimi edycjami imprezy liczba zabawkarzy, a także innych rękodzielników biorących udział w Święcie Zabawki znacznie wzrosła. Panie z KGW Siedlisko - Stryszawa Górna również przygotowały słodkości i inne smakołyki na swoim stoisku.

W sobotnie popołudnie na scenie nastąpiło ogłoszenie wyników i wręczenie nagród uczestnikom konkursów, a zainteresowani w tym dniu, w wyznaczonych godzinach mogli obejrzeć pokonkursową wystawę dudków w „Domu Zabawkarza”. Można tam było dotrzeć specjalną kolejką, która przewoziła uczestników z miejsca imprezy do Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej i z powrotem. W konkursie wzięły udział aż 64 osoby, których prace jury oceniła w trzech kategoriach wiekowych. W kategorii wiekowej: szkoły podstawowe kl. I-IV trzy równorzędne I miejsca otrzymali: Mateusz Rusin, Julian Gibas z Kukowa oraz Milena Malina z Budzowa. Nagrody za zajęcie II miejsca otrzymali: Adela Kaczmarczyk, Julia Kubieniec, Alex Jamka z Lachowic, a III miejsce zajęli: Łucja Kołodziej, Izabela Kołodziej, Ewa Banaś ze Stryszawy oraz Maj Juryta z Lachowic i Wiktoria Sałapat z Jachówki.

W kategorii wiekowej: szkoły podstawowe kl. V - VIII zdobywcami I miejsca byli Julia Lipiarska z Krzeszowa i Maria Nieciąg z Jachówki, trzy równorzędne II miejsca zajęli: Iga Prusak, Sandra Wierzbicka i Nikola Smolarek z Lachowic, zaś III miejsce w tej kategorii otrzymali Kacper Bargiel i Michał Harańczyk z Krzeszowa.

Natomiast w kategorii wiekowej: dorośli i młodzież powyżej 16 lat Jury oprócz I, II i III miejsc przyznało nagrodę specjalną dla nestora żywiecko-suskiego zabawkarstwa - Władysława Klimasary.


I miejsca przyznano: Marianowi Łoboz, Wiesławie Łoboz z Pewli Wielkiej, Sylwii Guzik z Juszczyna, Karolowi Lasikowi ze Stryszawy i Barbarze Piaseczny z Białki. II miejsce przyznano: Piotrowi Mentlowi, Józefowi Lasikowi i Józefie Leśniak ze Stryszawy oraz Marianowi Piasecznemu z Białki i Piotrowi Łobozowi z Pewli Wielkiej, zaś równorzędne III miejsca zajęli: Danuta Zener, Czesław Klimasara, Sylwia Balcer, Katarzyna Balcer i Danuta Sałaciak, wszyscy ze Stryszawy oraz Andrzej Grajny z Kukowa i Magdalena Szulc z Białki.

Niedzielne świętowanie rozpoczął Zespół Regionalny Cieślica, po nich kolejno wystąpiły Zespoły Regionalne Mogilanie oraz Istebna. O godzinie 16:30 sceną zawładnął kabaret Paranienormalni, bawiąc publiczność do łez. Wieczór uświetnił koncert Grupy Nieformalnej Łukiem Karpat oraz Mateusz Mijal z zespołem.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci. Były animacje cyrkowe, balonowe zwierzaki, malowanie buziek, duże bańki mydlane i inne.

Obchody 25. Święta Zabawki Ludowej zakończył niezapomniany pokaz sztucznych ogni. Dwa dni przed planowaną imprezą, w trakcie i po imprezie przechodzący
i przejeżdżający drogą wojewódzką Żywiec-Sucha Beskidzka mogli też zobaczyć zawieszoną na szkolnym płocie wystawę plenerową - „Wzory zabawek wytwarzanych w żywiecko-suskim ośrodku zabawkarskim”.

Wszystkie wydarzenia promujące żywiecko-suskie zabawkarstwo, twórców - zabawkarzy,
a także zaprezentowany folklor zorganizowano w ramach projektu pn.: „25. Święto Zabawki Ludowej w Stryszawie. Dziecko a zabawka drewniana - dawniej i dziś” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przed nami jeszcze kilka działań, m.in. organizacja warsztatów z malowania i tworzenia ptaszków, na które już dzisiaj Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie zaprasza wszystkich chętnych.


Patronat medialny:
sucha24.pl
tuzywiec.pl
Kronika Beskidzka
suchainfo.pl
zywiecinfo.pl
Radio Kraków
besidzka24.pl

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.