tło strony
zdjęcie bocianów

Wieczór Wspomnień o kapłanach

Wieczór Wspomnień

Grupa Artystyczna Synapsy zaprosiła na niedzielne późne popołudnie 16 grudnia wszystkich mieszkańców Stryszawy do Domu Zabawkarza na Wieczór Wspomnień o kapłanach. Przypomniano postać ks. Józefa Czerneckiego, Fundatora Zakładu na Siwcówce, redaktora czasopisma katolickiego i pisarza przedwojennego. Wspomnienia dotyczyły też długoletnich Proboszczów Stryszawy: ks. Prałata Henryka Znamirowskiego i ks. Kanonika Andrzeja Walczaka. Młodzież z Synapsów zaprezentowała wiele historii i anegdot związanych z pobytem Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego na Siwcówce w latach 1960-1967. Opowieści splatały się z poezją i muzyką. W ten sposób Grupa Synapsy zbiera materiały do kolejnego filmu, który ma już roboczy tytuł:„Beskidzka Katedra”. Zaczerpnięty został z książki ks. Andrzeja Walczaka pt.: ”Beskidzka Katedra Prymasa Tysiąclecia”.

Mieszkańcy Stryszawy dopisali, tłumnie przybyli na spotkanie, by podzielić się własnymi wspomnieniami. Opowiadano wiele wzruszających a czasem zabawnych sytuacji, które świadczyły o tym, że pamięć o tych Stryszawskich Osobowościach jest ciągle żywa. To był miły wieczór, podczas którego mogła się zakręcićw oku łza a czasem wzruszenie splatało się z serdecznym śmiechem. Na koniec młodzi ludzie zaśpiewali własną piosenkę o Stryszawie. Tekst zaczerpnęli z wiersza stryszawskiego poety Henryka Biłki, a muzykę napisał Szymon Kotlarski. Oto fragment piosenki:

Z tej wsi Stanisław Sikora odszedł do stolicy

Artysta niepospolity, co się w świecie liczy.

Drugi malarz Front Władysław też jest w Polsce znany

I Antoni Biłka, rzeźbiarz utalentowany.

Pisarz, ksiądz Józef Czernecki, dwaj z ludu poeci.

I to wszystko czym Stryszawa mogła się poszczycić.

Jeśli ktoś z Państwa chciałby się podzielić własnym wspomnieniem związanym z wyżej wymienionymi postaciami, prosimy o kontakt z Grupą Artystyczną Synapsy lub Gminnym Ośrodkiem Kultury w Stryszawie.

Małgorzata Kłapyta