tło strony
zdjęcie bocianów

Polsko-Słowacki Dzień Tradycji i Kultury

Polsko Słowacki Dzień Tradycji i Kultury

5 czerwca br. na placu Gminnego Ośrodka Kultury bawiono się przy dźwiękach muzyki 
z Polski i Słowacji. Pomysł organizacji wspólnej imprezy zrodził się w roku 2010 podczas spotkania w urzędzie gminy Oravska Polhora, który stał się naszym partnerem.
Stryszawski Ośrodek Kultury złożył wniosek do Stowarzyszenia „Region Beskidy”, który został rozpatrzony pozytywnie i zostały przyznane środki na realizację mikroprojektu pn. „Polsko-Słowacki Dzień Tradycji i Kultury”. Celem projektu jest integracja mieszkańców po obu stronach Babiej Góry, poznanie tradycji obu regionów zarówno muzycznych jak 
i kulinarnych oraz rękodzielniczych.
Muzyka prezentowana na scenie to przeplatanka góralskiej muzyki z Polski i Słowacji, dlatego też oprócz typowo góralskich skrzypiec zabrzmiały słowackie dudy. 
Impreza rozpoczęła się o godz. 14.00 występem zespołu „Kozinianie” z Mucharza oraz „Holników” z Sidziny. Tuż po nich na scenie pojawił się zespół „Stryszawskie Gronicki” oraz „Lubniczanki” z Lachowic. Wśród polskich zespół ludowych wystąpili jeszcze: „Juzyna” 
z Zawoi, Polana Makowska z Makowa Podhalańskiego oraz „Romanka” z Sopotni Wielkiej
Zaproszone zespoły ze Słowacji zaprezentowały taniec, śpiew oraz grę na tradycyjnych instrumentach ludowych. Na scenie pojawił się Zespół regionalny z Oravskej Polhory 
i Suchej Hory, Zespół Regionalny „Goral” z Suchej Hory oraz Zespół „Kamenčan”
z Zákamenného. 
Licznie zebrani na placu uczestnicy imprezy mogli zakupić oryginalną pamiątkę od twórców ludowych, oraz zabawić się w wesołym miasteczku. Dużym zainteresowaniem cieszyła się degustacja potraw regionalnych przygotowana przez gospodynie polskie i słowackie. Można było spróbować m.in. serki „korbaczki”, kluski z bryndzą i skwarkami, chleb ze smalcem, pierogi i żurek stryszawski.
Polsko – Słowacką imprezę zakończył koncert zespołu folkowego „TURNIOKI”.

Organizator: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie
Partner: Obec Oravska Polhora

PATRONAT MEDIALNY:
- Kurier Stryszawski
- Gazeta Krakowska
- Małopolska Kronika Beskidzka
- eduskrypt.pl
- Radio Kraków 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w 85% w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013 oraz z budżetu państwa w 10% za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.