Dożynki Powiatowe w Stryszawie

Dożynki Powiatowe 2019 - Dla lokalnej tradycji i kultury

W niedzielę, 15 września br. Gmina Stryszawa była gospodarzem XVIII Dożynek Powiatowych. Uroczyste obchody rozpoczęły się Mszą św. Dziękczynną w kościele św. Stanisława Biskupa w Stryszawie o godz. 11.00 celebrowaną przez ks. Krzysztofa Dudziaka- Proboszcza Parafii. Na tę uroczystość przyjechały m.in. grupy wieńcowe z pięknymi wieńcami dożynkowymi,reprezentanci gmin z powiatu suskiego. Następnie w pięknym barwnym korowodzie prowadzonym przez Orkiestrę Dętą Gminy Stryszawa, sztandar rolników ze Stryszawy oraz pszczelarzy z Beskidzkiego Międzygminnego Koła Pszczelarzy wszyscy uczestnicy udali się na plac przy Centrum Sportu i Rekreacji w Stryszawie, gdzie odbyła się dalsza część obchodów Święta Plonów powiatu suskiego. Wszystkich gości, uczestników śpiewem przywitali gospodarze - przedstawiciele Stryszawy Dolnej. Następnie na scenie z rąk rolników - starostów dożynkowych, Anny Iciek i Wiesława Pieróg odbyło się przekazanie bochenków chleba i wina Józefowi Bałosowi - Staroście Suskiemu oraz Rafałowi Laskowi - Wójtowi Gminy Stryszawa, którzy następnie uroczyście otwarli dożynki, przywitali wszystkich gości zaproszonych i uczestników oraz częstowali chlebem. Później zabrali głos parlamentarzyści obecni na uroczystości, kierując swoje podziękowania do rolników. Kolejnym punktem programu na scenie byłoośpiewanie wieńców przez grupy, biorące udział w Powiatowym Konkursie Wieńców Dożynkowych. Komisja oceniająca, w skład której wchodzili specjaliści etnografowie, kulturoznawcy w osobach: dr Dorota Majerczyk - przewodnicząca oraz dr Andrzej Peć i mgr Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka po wysłuchaniu ośpiewania wieńców i dokładnych przyjrzeniu się wieńcom oceniła je według regulaminu wdwóch kategoriach: wieńca tradycyjnego i współczesnego. W konkursie wzięło udział 10 grup wieńcowych, które ocenione zostały następująco:

- w kategorii wieńca tradycyjnego

I miejsce - KG Białka

II miejsce - KGW „Zawojanki”

III miejsce - KGW Stryszawa Dolna

- w kategorii wieńca współczesnego

I miejsce - Stowarzyszenie „Nasza Skawica”

II miejsce - KGW Żarnówka

III miejsce - KGW „Bystrzanki”

Wyróżnienia przypadły dla: KGW Budzów, KGW Kurów, KGW Palcza, KGW Wysoka

Po konkursie uczestnicy wysłuchali koncertu Gminnej Orkiestry Dętej, którą można było usłyszeć już podczas mszy św. i w korowodzie. Później nastąpiły ogłoszenia wyników i wręczenie nagród Gminnego i Powiatowego Konkursu na „Najpiękniejszy Ogród, Obejście w Gospodarstwie Rolnym” oraz „Powiatowego Konkursu Wieńców Dożynkowych”. Przez cały czas można było skorzystać z dodatkowych atrakcji towarzyszących, przygotowanych przez organizatorów:

- „Stryszawskie Smaki” - warsztaty kulinarne z degustacją tradycyjnych potraw

- Pokaz pieczenia chleba z degustacją

- Eko- konkursy dla dzieci z nagrodami - Stowarzyszenie LGD „Podbabiogórze”

- Kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła

- Przejazdy kolejką turystyczną(Stryszawa Górna - Stryszawa Dolna, w godz. 11.00 -18.00)

- Stoiska: pszczelarskie, ogrodnicze; informacyjne: PZDR, MIR, KRUS, ARiMR i inne

- Wesołe miasteczko

Również w dniach 14, 15 września, w godz. 9.00 -16.00 w Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej odbywały się Dni Otwarte w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Oprócz bezpłatnego oprowadzania po wystawie zabawek, oglądnięcia „Domu Zabawkarza”, filmików można było wziąć udział w warsztatach, a w niedzielę 15 września, specjalną kolejką dojechać na plac odbywania się Dożynek Powiatowych i wziąć w nich udział. Tam również można było spotkać zabawkarzy, którzy prezentowali swoje rękodzieło.

Na scenie publiczność rozbawiła kapela „Zbójnicy” ze Szczyrku we wspólnej biesiadzie, następnie mogliśmy usłyszeć przepiękne głosy męskie kapeli „Śwarni” z Zakopanego, która po kapeli dziecięco-młodzieżowej „Spod Jałowca” wystąpiła w drugiej odsłonie prowadząc zabawę taneczną na folkowo. Piękna pogoda, muzyka, dobre, tradycyjne jedzenie, pokazy kulinarne i rękodzielnicze to wszystko wpłynęło na stworzenie regionalnego klimatu, pokazaniu obrzędów i zwyczajów dożynkowych, a także na udaną imprezę folklorystyczną.

Zadanie było zrealizowane w ramach projektu pod nazwą "Dla lokalnej tradycji i kultury".

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie dziękuje wszystkim partnerom, kołom gospodyń wiejskich z gminy Stryszawa, rolnikom, pszczelarzom, orkiestrze dętej za zaangażowanie się w przygotowanie tej uroczystości.