23 Święto Zabawki Ludowej

23. Święto Zabawki Ludowej

23. Święto Zabawki Ludowej w Stryszawie, odbywające się w dniach 31.05. – 02.06. br. za nami i można powiedzieć, że wyjątkowo udane. Pogoda dopisała, więc humory uczestników tego święta także, zwłaszcza dzieci. Jak co roku wiele się działo, żeby jeszcze bardziej popularyzować lokalne dziedzictwo kulturowe – zabawkarstwo. Jak zwykle zabawka drewniana i jej twórcy byli w centrum zainteresowania uczestników tej imprezy. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, których nie zabrakło dla nikogo. Zarówno starsi jak i młodsi uczetnicy mogli znaleźć coś dla siebie.

Już od kwietnia najmłodsze dzieci stryszawskich szkół z klas I – III, w sumie 300 dzieci wzięło udział w warsztatach z malowania zabawek i poznało historię ich wytwarzania. Warsztaty te pomyślane jako przekaz tradycji wśród najmłodszych były przedsięwzięciem towarzyszącym imprezie.

Przez trzy dni gmina Stryszawa promowała swoje, sięgające XIX wieku tradycje, z których jest dumna i znana. Tematem przewodnim tegorocznej edycji były kołyski zwane tutaj kolybkami, jedna z najstarszych zabawek wytwarzanych na tym terenie do dzisiaj. Patronat honorowy nad imprezą objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego. Klimat zabawkarski stworzyli oczywiście twórcy-zabawkarze, którzy na przygotowanych stoiskach urządzili warsztat pracy i pokazywali jak powstają zabawki, a chętni mogli nawet spróbować wystrugać czy pomalować zabawkę. Na stoiskach prezentowali się także inni twórcy ludowi, m.in. bibułkarki, hafciarki, a na scenie zespoły regionalne, folkowe, kapele i inni artyści.

Podobnie jak w poprzednich latach impreza rozpoczęła się już w piątek, na który zaplanowano uroczyste otwarcie dwóch wystaw: pokonkursowej z wręczeniem nagród uczestnikom Konkursu na Zabawkę Ludową oraz wystawę autorską „Józef Lasik – stryszawski twórca ludowy”, który w tym roku obchodził podwójny jubileusz 40- lecia pracy twórczej i 60 –tą rocznicę urodzin. Jego wystawę w „Domu Zabawkarza można oglądac jeszcze do 12 lipca, na którą serdecznie zapraszamy. Józef Lasik to twórca nie tylko zabawek ale również drewnianych szopek i świątków. W otwarciu wystaw wzięli udział uczestnicy konkursu, zaproszeni goście, mieszkańcy oraz sam jubilat z rodziną. Poza tym w Parku Drewnianej Zabawki Ludowej można było zobaczyć dwie nowe zabawki – dużych rozmiarów kołyski wykonane przez zabawkarza, Mariana Łoboza z synem Piotrem, tegorocznego laureata nagrody im. Oskara Kolberga „za zasługi dla kultury ludowej”. Pozostałe zabawki w parku zostały odnowione i naprawione, odzyskując nowy blask.

W sobotę, po oficjalnym otwarciu imprezy przez Wójta Gminy Stryszawa – Rafała Laska,
słowa uznania do twórców ludowych i życzenia udanej zabawy do uczestników, zwłaszcza dzieci w dniu ich święta skierowali: Ryszard Hadka – przewodniczący Rady Powiatu Suskiego, Andrzej Pająk – Senator RP oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stryszawie – Renata Chudzik. Następnie na scenie prezentowały się grupy szkolne biorące udział w konkursie i dzieci grające w kapeli „Spod Jałowca”. Później wzięły udział w specjalnie dla nich przygotowanym programie muzycznym oraz innych animacjach i atrakcjach. Wystąpiła również Orkiestra Dęta Gminy Stryszawa, której towarzyszyła para taneczna, zespół De Silvers. W tym dniu odbył się też niezapomniany koncert gwiazdy wieczoru – Jacka Wójcickiego z zespołem. Uczestnicy mogli spróbować potraw regionalnych, które przygotowały gospodynie z KGW Siedlisko - Stryszawa Górna, KGW Targoszów. Dla najmłodszych uczestników przygotowano jeszcze wiele innych atrakcji, m.in. wesołe miasteczko, przejażdżkę konikiem, ściankę wspinaczkową, runballowe zawody sportowe, Gameball. Przez dwa dni uczestnicy mogli też pojechać specjalną kolejką turystyczną „Martusia” do Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej, żeby zobaczyć wystawy. Wiele emocji wzbudził niedzielny program: m.in. występy zespołów regionalnych: „Małolipnicka Rodzina Kolpinga” z Lipnicy Małej, „Juzyna” z Zawoi, „Spod Kicek” z Mordarki, „Regle” z Poronina, „Mała Ziemia Suska” czy „Grojcowianie” z Wieprza, a także duża dawka humoru Kabaretu „Pod Wyrwigroszem” W tym dniu swój koncert miały zespoły „Gooroleska” i „Masters”, które zgromadziły wielu fanów. Cały dwudniowy program zakończyło przestrzenne widowisko laserowe z animacjami, które w połączeniu z muzyką przyniosło wiele niezapomnianych wrażeń. Organizatorzy mają nadzieję, że kolejne edycje Święta Zabawki Ludowej będą równie udane jak tegoroczna.

Całe przedsięwzięcie, któremu towarzyszyły również inne działania: warsztaty dla dzieci czy wydanie ulotki promującej Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz sponsorów. Bardzo ważnym celem realizacji zadania było popularyzacja żywiecko-suskiego zabawkarstwa, niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpisanego w 2016 r. na Krajową listę.

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie oraz zabawkarze, depozytariusze naszego dziedzictwa mają nadzieję na rychły wpis na Światową listę UNESCO.

Poniżej wyniki konkursów organizowanych w ramach 23. Święta Zabawki Ludowej.

W Konkursie na Zabawkę Ludową jury pod przewodnictwem Barbary Rosiek z Muzeum Miejskiego w Żywcu przyznała nagrody i wyróżnienia następującym uczestnikom:

- w kategorii wiekowej: szkoły podstawowe kl. I-VI 

nagrodę otrzymuje:
– Szymon Świerkosz - Lachowice

- w kategorii wiekowej: szkoły podstawowe kl. VII, VIII, gimnazja

nagrodę otrzymuje:

- Monika Sowa - Radziechowy

- w kategorii wiekowej: dorośli i młodzież powyżej 16 lat

cztery równorzędne I miejsca - nagrody otrzymują:

  1. Józef Krzak – Śleszowice
  2. Marian Łoboz – Pewel Wielka
  3. Wiesława Łoboz – Pewel Wielka
  4. Piotr Łoboz – Pewel Wielka

siedem równorzędnych II miejsc otrzymują:

  1. Eugeniusz Żydek – Jeleśnia
  2. Sylwia Balcer – Stryszawa
  3. Katarzyna Balcer – Stryszawa
  4. Helena Setla – Radziechowy
  5. Józefa Leśniak – Stryszawa
  6. Barbara Piaseczny – Białka
  7. Józef Lasik – Stryszawa

cztery równorzędne III miejsca otrzymują:

  1. Magdalena Piaseczny – Białka
  2. Agnieszka Leśniak – Stryszawa
  3. Marian Piaseczny – Białka
  4. Jan Stanaszek – Stryszawa

Wyróżnienie otrzymuje:

- Barbara Gałuszka – Stryszawa

W konkursie na „Najlepiej prezentującą się grupę” jury pod przewodnictwem Janusz Kociołka – Naczelnika Wydziału Kultury, Promocji, Sportu i Funduszy Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej przyznało następujące miejsca:

w kategorii dziecięcej (kl. I - VI):

I miejsce– Zespół Szkoły i Schroniska Młodzieżowego w Stryszawie

II miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lachowicach

III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Stryszawie

w kategorii młodzieżowej (kl. VII, VIII i gimnazjalne):

I miejsce- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzeszowie

II miejsce – Zespół Szkoły i Schroniska Młodzieżowego

III miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lachowicach

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.