Tradycje zabawkarskie z kogutem w tle


Tradycje zabawkarskie z kogutem w tle

Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie realizuje m.in. projekt pn. „Tradycje zabawkarskie z kogutem w tle”. Mimo trudnego czasu związanego z epidemią, działania ruszyły pełną parą.

Jako pierwszy został ogłoszony Konkurs na zabawkę ludową, którego tematem jest kogut. W konkursie mogą wziąć udział chętne osoby z powiatu suskiego i żywieckiego.

W lipcu rozpoczęły się warsztaty „Z kogutkiem” dla dzieci i młodzieży, które wcześniej zgłosiły chęć udziału w nich. W sumie 40 osób weźmie udział w 3 rodzajach warsztatów: malowania koguta na drewnie, na szkle i tworzeniu go z gliny, a następnie malowaniu.

Trwa też rodzinne malowanie kogutów on-line. Bierze wnim udział 30 rodzin z Gminy Stryszawa. Odebrali oni makiety dużych kogutów wyciętych ze sklejki oraz farby i pędzle. Zadaniem ich będzie pomalowanie kogutów i nagranie z tych działań krótkich filmików, a następnie przesłanie do nas. Filmiki te oraz film ze spotkania wszystkich rodzin ze swoimi kogutami przy Beskidzkim Centrum Zabawki Drewnianej posłużą do realizacji krótkiego filmu promującego projekt i stryszawskie tradycje zabawkarskie.

Punktem kulminacyjnym projektu będzie organizacja Jarmarku Twórczości Regionalnej, który odbędzie się w niedzielę, 26 lipca 2020, w godz. 11.00 - 20.00. Podczas tej imprezy w ogrodzie Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej w Stryszawie będzie można spotkać 15 twórców ludowych, którzy na specjalnie przygotowanych stoiskach będą pokazywać jak powstaje ich rękodzieło. Najwięcej będzie zabawkarzy, ale spotkać będzie można m.in. bibułkarkę czy hafciarkę. W godzinach popołudniowych będzie można skorzystać z warsztatów malowania zabawek, zobaczyć nowe wystawy i uczestniczyć w ich otwarciu, posłuchać kapeli i skosztować „Podbabiogórskich smaków” przygotowanych przez gospodynie.

W tej miłej atmosferze, oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa i zastosowaniem się do rygorów sanitarnych możemy spędzić tę lipcową niedzielę. Zapraszamy! Spraw sobie przyjemność - przyjdź, zobacz i zasmakuj w tradycji.

W tym roku 13 września, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Beskidzkie Centrum Zabawki Drewnianej znów otworzy się na zwiedzających, a dzięki realizowanemu projektowi dodatkowo zorganizuje stoiska zabawkarzy, a chętni będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach. 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.