WTZ

Warsztat Terapii Zajęciowej

Adres:34-206 Kuków 157

Telefon: 33 874 80 01

E-mail: wtzkukow@gmail.com

Kierownik: Agata Kłapyta

Godziny otwarcia od poniedziałku do piątku od 7.00 do 15.30


   


Warsztat Terapii Zajęciowej w Kukowie zajmuje się rehabilitacją społeczną i zawodową 35 osób niepełnosprawnych od grudnia 2003 roku. Do placówki obecnie dowożone są osoby z terenu Gminy Stryszawa/ Targoszów, Kuków, Krzeszów, Lachowice, Stryszawa, Kurów, Hucisko/ oraz z miejscowości Las, Sucha Beskidzka, Maków Podhalański, Grzechynia, Juszczyn.

W WTZ podopieczni uczą się i rehabilitują w pracowniach oraz w gabinecie kinezyterapii.


Pracownia komputerowa.


W tej pracowni uczestnicy zdobywają lub utrwalają swoją wiedzę na temat obsługi komputera, drukarki oraz zapoznają się z możliwościami jakie daje internet. Ćwiczą przepisywanie tekstów, tworzą własne dokumenty tekstowe, rysują , przeglądają strony internetowe, itp. Podopieczni korzystają z osiągnięć współczesnej techniki/ aparat cyfrowy, rzutnik, skaner, faks.


Pracownia gospodarstwa domowego


Tutaj podopieczni uczą się przygotowywania prostych posiłków, pieką ciasta, gotują zupy, potrawy mięsne, przyrządzają sałatki oraz przygotowują przyjęcia imieninowe, zabawy , przyjęcia okolicznościowe / Wigilia, poczęstunek Wielkanocny itp./. Poznają sprzęty gospodarstwa domowego i uczą się je obsługiwać zgodnie z przepisami BHP. To pracownia gdzie każdy z podopiecznych uczy się prawidłowego nakrywania do stołu , estetyki, prawidłowego zachowania się przy stole, podawania posiłków itp. Wyrabia się i utrwala u podopiecznych nawyk utrzymania czystości , porządku i higieny.


Pracownia stolarska


Głównym jej celem jest opanowanie przez uczestników technik wykonywania wyrobów z drewna oraz nabywanie umiejętności rzeźbiarskich. Tutaj uczymy posługiwania się narzędziami stolarskimi zarówno prostymi jak i specjalistycznymi , narzędziami elektrycznymi przy szczególnym uwzględnieniu zasad BHP , z którymi zapoznają się podopieczni. Zapoznajemy uczestników z materiałami z ich obróbką.


Pracownia plastyczna


W pracowni plastycznej nasi podopieczni wykazują swoje zdolności malarskie i twórcze. Mają możliwość wypowiedzenia się za pomocą różnych technik artystycznych korzystając z różnorakich materiałów .


Pracownia krawiecko- tkacka


Jest to pracownia w której podopieczni zapoznają się i uczą technik szycia ręcznego i maszynowego/ pacynki, poduszki oraz wykonują robótki ręczne za pomocą szydełka, drutów. Tkają, wyszywają ,posługują się techniką decupage, filcowania oraz bibułkarstw . W tej pracowni powstają piękne stroiki okolicznościowe,makatki, skarpety, ozdoby itp.


Pracownia edukacyjna


Do podstawowych zadań tej pracowni należy szeroko rozumiana edukacja uczestników z uwzględnieniem ich możliwości i zainteresowań. Tu kształtujemy i rozwijamy umiejętności społeczne podopiecznych pozwalające na właściwe funkcjonowanie w życiu codziennym. Cele tej pracowni realizowane są w aspekcie zachowania się przy stole, higieny osobistej, zaradności w poruszaniu się ubieraniu, porozumiewaniu, treningu umiejętności społecznych.


Pracownia kinezyterapii


Są to zajęcia organizowane na sali rehabilitacyjnej , których celem jest właściwe stymulowanie rozwoju organizmu oraz sprawności psychofizycznej. Rehabilitacja ruchowa poprawia sprawność fizyczną i psychiczną , kształtuje motorykę ciała , wzmacnia mięśnie i ruchowość w poszczególnych stawach, a ponadto pozwala na rozładowanie emocji, odprężenie i rozluźnienie.W ramach rehabilitacji uczestnicy biorą udział w hipoterapii , zajęciach na basenie oraz w pieszych wędrówkach po okolicznych górach.